A Goal programming model to bank balance sheet management
Banka blanço yönetimi için bir amaç programlama modeli
- Tez No: 47337
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SİBEL GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
oz BANKA BİLANÇO YÖNETİMİ İÇİN BİR AMAÇ PROGRAMLAMA MODELİ Gençer, Merter Yüksek Lisans, Endüstri Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Yard. Doç. Dr. Sibel Güven Mayıs 1995, 127 sayfa Banka Aktif Pasif Yönetim problemi farklı ve birbirine zıt amaçların tatmin edilmesi ve birbirleri ile takas edilmelerini gerektirir. Banka yönetimi, değişik politikaların, birbirine zıt amaçların tatmini ve bunun sonucu portföy dağılımım sistematik metodla inceleyebilecek bir karar aracına ihtiyaç duyar. Sunulan model bir Doğrusal Archimed Amaç Programlama modelidir. Çok dönemli planlama ufkunda amaçların tatmini ve bunlara karşılık gelen bilanço durumlarını, hedeflerden sapmanın karar vericiler tarafından öznel olarak belirlenen cezalarını; bilanço kalemleri arasındaki ilişkileri içeren kısıtlar, kanuni yükümlülükler, likidite, ve diğer ilgili kısıtlan da göz önüne alarak minimize eder. Anahtar Kelimeler : Aktif ve Pasif Yönetimi, Bankacılık, Çok Amaçlı Karar Verme, Amaç Programlama
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A GOAL PROGRAMMING MODEL FOR BANK BALANCE SHEET MANAGEMENT Gençer, Merter M.S., Department of Industrial Engineering Supervisor : Asst. Prof. Dr. Sibel Güven May 1995, 127 pages Bank Asset and Liability Management problem involves satisfying or making trade offs between different and conflicting goals. Bank management needs a decision tool which provides a systematic method for analyzing the effect of different policies on the level of satisfaction of these conflicting goals and on resulting bank portfolio diversification. The proposed method is a linear Archimedian Goal Programming model which determines the level of satisfaction of goals and corresponding balance sheet positions for a multi-period planning horizon to minimize the deviation from each goal where the penalties of deviation from set goals are based on the subjective estimates of the decision maker, subject to several constraints on interaction of balance sheet accounts, legal requirements, liquidity and other relevant considerations. Keywords : Asset and Liability Management, Banking, Multi-Objective Decision Making, Goal Programming m