Yaralı stabilite kurallarındaki değişikliklerin konteyner gemileri üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of impact of new damage stability regulations on container ships
  1. Tez No: 295915
  2. Yazar: ERDEM SOYDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Gemilerin bölmelendirilmesi ve yaralı stabilite hesaplamaları, geminin genel tasarım kalitesi ve hayatta kalabilirliği açısından önemli tasarım değerlendirmeleridir.Bu çalışmada, yük ve yolcu gemileri için uyumlu hale getirilmiş yeni olasılıklı yaralı stabilite kurallarının, konteyner gemileri üzerindeki etkileri araştırılmıştır.SOLAS90 ve SOLAS 2009 olasılıklı yaralı stabilite kural setlerinin uygulanma şekli ve teorik arka planı açıklanmıştır. Yeni kural seti ile getirilen değişiklikler belirtilmiştir. Bilgisayar programı kullanılarak farklı büyüklükteki iki konteyner gemisi için olasılıklı yaralı stabilite hesaplamaları her iki kural seti uygulanarak gerçekleştirilmiştir.Yeni olasılıklı yaralı stabilite kural setinin iki gemi için uygulanması sonucunda, yeni kural setinin 2 gemi üzerindeki etkisinin farklı olduğu görülmüştür. 500 TEU'luk konteyner gemisi için daha yüksek KG değerlerine imkan veren yeni kural seti, daha büyük olan 2. gemiye uygulandığında, gemi yaralı stabilite kriterini sağlamamıştır.Olasılıklı yaralı stabilite kriterini sağlamayan konteyner gemisi için mevcut bölmelendirmede değişikliğe gidilmeden, hayatta kalabilme olasılığı, s'nin, A indeksine olan katkısını arttırabilmek için, hesaplamalarda kullanılan üç kondisyonun düşey ağırlık merkezi değerleri azaltılarak, yeni olasılıklı yaralı stabilite kuralları ile uyumluluğu sağlanmıştır.Sonuç olarak, uygulama yapılan gemiler için izin verilebilen KG eğrisi yeni kural setinin sonuçları göz önünde bulundurularak yeniden tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ship subdivision and damaged stability are important design considerations for the overall design quality of a ship and survivability.In this thesis, the impact of new harmonized damage stability rules on container ships was investigated.Both the application of SOLAS90 and SOLAS 2009 probabilistic damage stability calculations and the theoritical background was explained and amendments were presented. Probabilistic damage stability calculations regarding SOLAS90 and SOLAS 2009 carried out via computer software for two container ships with different sizes.The impact of the new harmonized damaged stability rules was different for both container ships following the damage stability calculations. The higher KG values for 500 TEU container ship are allowable with the new damage stability rules on the other hand the bigger container ship is not in compliance with the new damage stability rules.Without altering the subdivision of the container ship which did not comply with the criteria, lower KG values were suggested for loading conditions in order to get higher contributions to A index. Compliance with the new damage stability rules was provided after several calculations.As a result both two container ships? limiting KG curves were redefined considering the new probabilistic damage stability rules.