Formula sae yarış otomobili şasi ve süspansiyon sistemi tasarımı
Design of a formula sae car chassis and suspension system
  1. Tez No: 295914
  2. Yazar: KADİR ŞAFAK ÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDEM UZUNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amerika ve Avrupa üniversitelerinde yaygın bir proje tasarım çalışmasına konu olan ve SAE (The Society of Automotive Engineers) tarafından resmi yarışmaları gerçekleştirilen Formula SAE yarışları, her geçen gün popülaritesini arttırmakta ve yarışmalara daha fazla üniversite takımı katılmaktadır. Üniversite öğrencilerinin formula tipi otomobiller tasarlayıp yarışmalara katıldıkları bu organizasyon, öğrencilerin otomotiv alanındaki bilgi ve becerilerini geliştirmelerine olanak sağlamaktadır.Bu çalışmada; bir Formula SAE otomobilinin, şasi ve süspansiyon sistemi tasarlanmış ve kinematik analizleri gerçekleştirilmiştir. SolidWorks 8.0 yazılımında şasi katı modeli oluşturularak ANSYS 11.0 yazılımına aktarılmış, şasinin burulma katılığı ve titreşim modları bulunmuştur. MSC. ADAMS Car 2005 r2 yazılımında süspansiyon sistemi tasarlanmış ve kinematik analizler uygulanmıştır.Çalışmanın en çarpıcı yanı, ülkemiz üniversitelerinde yaygın bir çalışma konusu olmayan bu otomobillerle ilgili çalışmaya Erasmus Programı vasıtası ile Lizbon Teknik Üniversitesinin kabulü ile başlanmış ve çalışma belirli bir safhaya kadar teknik veri alışverişi ile gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
Formula SAE official competitions which is organised by the SAE (the Society of Automotive Engineers) has a common design project subject at American and European universities. Competition increasing its popularity and more university team participating to organisation day by day. The organisation that university students participate with their own design formula type race cars, provides developing students knowledges and skills in automotive field.In this study, one Formula SAE car?s chassis and suspension systems design and kinematic analysis are done. Chassis solid model is created in SolidWorks 8.0 and exported to ANSYS 11.0 software. Chassis torsional stiffness and vibration modes are calculated in ANSYS 11.0. Suspension systems are designed and kinematic analysis are performed in MSC. ADAMS Car 2005 r2 software.The most impressive side of the study is that uncommon project subject for Turkish universities is started in Lisbon Technical University by the Erasmus Programme and study is continued with exchange of technical data up to a certain stage.