Krenlerde yük salınımlarının sebep olduğu yatay kuvvetlerin tespiti için teorik bir modelin geliştirilmesi
Development a theoretical model of tower cranes for determination of horizontal forces caused by loading sway
- Tez No: 295916
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET SAĞIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde endüstrinin sürekli büyümesine paralel olarak yapı sektöründe meydana gelen gelişmeler, yapı krenlerine olan ihtiyacı arttırmıştır. Artık krenlerden beklenen sadece kaldırma ve iletme yetenekleri değil, bu hareketleri mümkün olan en kısa zamanda ve en hassas şekilde yapmalarıdır.Bu çalışmada genel olarak kaldırma ve iletme makinelerinden, çeşitli kriterlere göre sınıflandırılmalarından, konstrüksiyon ve ölçülendirme esaslarından, krenlerden ve genel özelliklerinden, kren hesabında etkili bazı faktörlerden bahsedilmiştir. Daha sonra 5 serbestlik dereceli örnek bir kule tipi kren modellenmiştir. Bu modelde kullanılan halatın esnek bir yay karakteristiğinde olduğu, kren gövdesinin ve yük kolunun (boom) rijit olduğu ve kren modelinde dönme hareketinin olmadığı, yatay yönde bir kuvvet etkisi altında olduğu kabul edilmiştir. İlk etapta Lagrange yöntemiyle sistemin enerji denklemleri çıkarılmış, Mathematica programı yardımı ile denklemler çözümlenmiş ve kontrolleri yapılmış, son olarak Matlab-Simulink programı ile sistem çözümlenmiştir. Elde edilen grafiklerde sistemin farklı koşullar altında ne tür dinamik davranışlar sergilediği görülmüş ve grafikler yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the industry's continuous growth in line with developments in the construction sector, also brings requirement of building cranes with itself. Nowadays, expectations from cranes are not only lifting and transporting capabilities, but also doing these acts in the fastest time and with the most accurate way.In this study, lifting and transport machines, their classifications according to some criterias, crane construction and dimensioning principals, cranes and their common specifications, some massive factors for crane design are explained generally. Then a tower crane with 5 degrees of freedom is modelled. The steel rope which is used in the model, is assumed to act as a spring, crane?s body and the boom are assumed to be rigid and the crane is assumed to be under a horizontal force without rotation effects. First of all, energy equations of the system are obtained by Lagrange method, then equations are solved and checked with the help of Mathematica program and finally evaluated with the Matlab-Simulink program. In the graphics, it clearly seems that how the crane reacts dynamically under different circumstances and then these are commented.