Yapım projelerinde değişiklik talimatları ile kalite ilişkisi
Correlation between change orders and quality in construction
  1. Tez No: 295930
  2. Yazar: SİBEL ŞAVKLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALMULA KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Yapım projeleri, insan kaynaklı faktörlere ve dış etkenlere açık olmasının beraberinde getirdiği birçok değişkeni de içerisinde barındırdığı için karmaşık bir yapıya sahiptir. Bir taraftan gelişen teknoloji ve bilgiye ayak uydurabilmesi, istenilen performans ve hedefleri yakalayabilmesi istenirken, diğer taraftan tasarım sürecinde öngörülemeyen ya da belirsiz koşullar, uygulama safhasında ortaya çıkan çevresel etkenler, sözleşme niteliğindeki eksiklik ve/veya yanlışlıklar, ihtiyaç programındaki veya işveren isteklerindeki değişiklikler proje ve sözleşmede değişikliklere neden olabilmektedir.Yapım projelerinde temel hedefin, işin planlanan süre, maliyet, verimlilik ve kalite koşullarında tamamlanması olduğu düşünüldüğünde, olası değişikliklerin nedenleri, doğuracağı etkileri ve tüm bunların sonucunda işveren, proje yöneticisi ve yüklenici arasında doğabilecek anlaşmazlıklara çözüm getirecek sistem ihtiyacı önem kazanmaktadır. Bu anlamda, kaçınılmaz olarak ortaya çıkan değişiklik ihtiyacını taraflar arasında anlaşmazlığa sebebiyet vermeden düzenlemek amacıyla, tarafların hak ve görevlerini tarif eden sözleşme üzerinde yasal hak taşıyan değişiklik talimatları düzenlenmektedir.Literatürde belirtildiği üzere, değişikliklerin ve dolayısıyla değişiklik talimatlarının artması, projenin tamamlanma sürecini hızlandırma baskısına sokarken, istenen kalitede proje gerçekleştirilememekte ve/veya göz ardı edilmektedir. Bu problemden yola çıkarak, çalışmada amaçlanan, değişiklik talimatlarının proje hedeflerinden olan kalite faktörü ile ilişkisini incelemektir. Ayrıca, değişiklik talimatlarının kalite faktörü üzerindeki etkilerinin ortaya konması ile birlikte problemi azaltıcı önlemleri araştırarak, yapım sürecindeki aktif aktörlerin; işveren, proje yönetimi ve yüklenicilerin uygulaması için önerilerin geliştirilmesi amaçlanmıştır.Bu tez çalışması kapsamında, literatür araştırmasından elde edilen parametreler ışığında tezin problem ve amacına hizmet edecek yöntemler geliştirilmiştir. Türkiye'de alışveriş merkezi projeleri yapmış olan aktif yapım süreci aktörlerine (işveren, proje yönetimi ve yüklenici) yöneltilen anket çalışması ile iki kavramın ilişkisi hakkında çıkan bulgular tartışılmıştır. Ortaya çıkan tüm bulguların geçerliliği yapılan vaka analizleriyle sınanmıştır.
Özet (Çeviri)
Construction projects have a complex structure since they are open to human related and external factors and contain many variables. While requesting to cope with developing technology and knowledge to achieve the desired performance and goals, unforeseen or uncertain conditions in design stage; environmental conditions in construction period, lack or defect on the qualification of the contracts, changes on the requirement programme and the employers? requests can cause variations on the project and the contract.When considered that construction projects? main goal is to complete the work in the planned schedule, budget, efficiency and quality, the need to resolve the disputes that may arise between the employer, project management and the contractor due to the changes and their effects come as important. In that regard, change orders which are stated legal by the contract made between the parties are arranged to meet the indispendible need of revision without causing any conflicts.As mentioned in the literature, while increased changes and accordingly change orders force the project?s completion process to accelerate, the project in required quality may hardly be realized and/or be overlooked in the process. Based on this problem, the purpose of this thesis is to analyze the relationship between the change orders and the quality factor as one of the project objectives. Also, by specifying change orders? effects on quality factor, it is aimed to research measures for minimizing the problem and to provide suggestions for the main actors to implement in the construction period; employer, project management and the contractor.Within the scope of this thesis, in light of the parameters obtained from the literature, research methods that will serve the problem and the purpose of the thesis are developed. By the survey analysis addressing the active actors in construction period (employer, project management, contractor) which undertook shopping mall projects in Turkey, the findings about the relationship between the change orders and quality is discussed. The validity of the findings is checked with the case studies.