Bina yapımında tekrarlanan işleri oluşturan sebepler ve inşaat maliyetlerine etkileri
The reasons causing reworks during building construction and their influence on construction cost
  1. Tez No: 152393
  2. Yazar: CEM GÜRAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT ÇIRACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
ÖZET Bina yapımında gerçekleştirilen projelerde; sahada birden fazla yapılan saha aktiviteleri, yada malsahibi haricindeki proje katılımcıları tarafından yapılan değişiklik talimatları veya projenin kapsamındaki değişiklikler sonucu projenin herhangi bir bölümünde daha önce yapılmış işlerin ortadan kaldırılması ile oluşan aktiviteler maliyet artışına sebep olmaktadır. Maliyet artışına sebep olan bu aktiviteler“tekrarlanan iş, rework”olarak, bu aktivitelerden dolayı oluşan maliyetler de“tekrarlanan iş maliyeti, rework costs”olarak tanımlanmaktadır. Bu maliyet artışları, inşaat firmalarının sektörde rekabet gücünü azaltmakta, zaman zaman bu artışlar firmaların projeden elde ettikleri kar oranlarına yaklaşmaktadır. Tekrarlanan işlerden dolayı oluşan bu maliyetlerin Türkiye inşaat sektöründe de gerçekleştiği düşünüldüğünde, bu maliyetler Türkiye ekonomisi açısından büyük bir kayıp olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma, öncelikle, Türkiye inşaat sektöründeki firmaların, tekrarlanan işleri oluşturan sebepler hakkındaki düşüncelerinin belirlenmesini amaçlamaktadır. Ayrıca tekrarlanan işlerden dolayı oluşan maliyetlerin Türkiye inşaat sektöründeki büyüklüğünü de belirlemeyi hedeflemektedir. Bina yapımında tekrarlanan işleri oluşturan sebepler ve inşaat maliyetine etkilerinin belirlenmesine yönelik yapılan alan araştırmasında, Türkiye Müteahhitler Birliğine bağlı 141 inşaat firmasına yollanan ankete 14 firma cevap vermiştir. Bu 14 firmadan sadece 1 firmanın tekrarlanan iş maliyetlerini hesapladığı görülmüştür. Bu durum, Türkiye İnşaat Sektöründe tekarlanan işin bilinmediğini yada tekrarlanan iş maliyetleri ile ilgili hesaplama yöntemlerinin geliştirilmediği sonucunu doğurmaktadır. Tekrarlanan işleri oluşturan 1., 2. ve 3. dereceden sebepler sıklık derecelerine ve inşaat maliyetlerine etkilerine göre incelenmiştir. Tekrarlanan işleri oluşturan birincil dereceden sebepleri incelediğimizde, en sık tekrarlanan ana sebep“Mühendislik XVTasarımları & Yeniden Gözden Geçirmeler”dir. İkincil dereceden sebeplere baktığımı /da,“Mühendislik Tasarımlan & Yeniden Gözden Geçirmeler”bölümü altındaki“Hatalar & Eksiklikler”en sık tekrarlanan sebeptir. Tekrarlanan işleri oluşturan birincil dereceden sebepleri incelediğimizde, en fazla tekrarlanan iş maliyeti oluşturan ana sebep“Mühendislik Tasarımlan & Yeniden Gözden Geçirmeler”dir. İkincil dereceden sebeplere baktığımızda, '“'Mühendislik Tasarımlan & Yeniden Gözden Geçirmeler”bölümü altındaki“Hatalar & Eksiklikler”en fazla tekrarlanan iş maliyeti oluşturan sebeptir. Genel olarak verileri incelediğimizde, sık tekrar eden sebeplerin, daha fazla tekrarlanan iş maliyeti oluşturdukları görülmektedir. Bu veriler ile firmalar, kendi durumlarım test edebilir, eksik bulduğu konularda ise sebebin köküne inerek tekrarlanan iş olaylarım en aza indirebilir. Tez kapsamında yürütülen alan araştırmasının bulgularına baktığımızda en fazla tekrarlanan iş“Mühendislik Tasarımlan & Yeniden Gözden Geçirmeler”sebebinden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden, özellikle hızlandırılmış süreçle ilerleyen projelerde, mühendislik tasarımlarının standart uygulamalar ile gözden geçirilerek geliştirilmesi ve herbir kilometre taşının kontrol edilebilmesi için yeterli zaman ve kaynak ayrılması gerekmektedir. Tekrarlanan işleri azaltmak için yeterli zaman ve kaynak ayırmayan firmalar ise, zarar etmeye devam edecekler ve inşaat sektöründe rekabet güçlerini kaybedeceklerdir. xvı
Özet (Çeviri)
SUMMARY During Building Construction Processes, reasons; arising from repetitively done works in the field, change orders or extensive changes of the project ordered by the contributors but the property owner, cause some need for new activities, that elevate the previously done works, which tend to raise the overall cost. These activities rising the costs, are named as“rework”and the cost that is caused by rework is named as“rework costs.”Mentioned costs decrease the competitive ability of the construction firms and sometimes such costs reach to a point nearly equaling the profit of the current project. When we consider that such rework costs also occur in Turkish Construction Markets, we encounter a great amount of loss in the context of Turkish Economics. This study first of all, aims to determine the opinions of firms acting in Turkish Construction Market about the reasons causing reworks during building construction. The study also aims to find out the overall financial amount and influence of these reworks in Turkish Construction Market. Fourteen of one hundred and forty one construction firms -which are a member of Turkish Contractor Society- have replied to the survey for the field study to investigate the reasons causing reworks and their influence in building construction costs. It is observed that only one of the firms' has calculated the cost of the reworks. This situation showed the result that the concept of reworks is not familiar or the calculation methods to calculate rework costs have not been developed through the companies in Turkish Construction Market. The first level, second level and third level reasons causing reworks are discussed with respect to their repetitivity and inluence on building costs. When we examine the first level reasons causing reworks we find that it is“Engineering & Reviews”. xvuWhen we examine the second levels,“Errors & Omissions”under the heading“Engineering & Reviews”are the most common reason. When we evaluate the overall data, we come to the point that reasons that often met cause more repetitive costs. Firms can test their standings by the use of these data and decrease the amount of reworks by evaluating the points where they find themselves defective. After the research prepared as the field study of the thesis, it is observed that the reworks are mostly caused by“Engineering & Reviews”. That's why, especially for the management projects designed with accelerated processes, enough resources and time should be planned for the engineering designs to be reviewed and developed, with standard applications, in each step of the project. Firms that do not spare enough time and resource to reduce the amount of reworks will continue to suffer and loose their power to compete with others. xvui