Güney Ege Denizi'nde dağılım gösteren peri balığı (Capros aper L. 1758)'nın uzaysal-zamansal dağılımlarının ve bazı biyo-ekolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of spatio-temporal distribution and some bio-ecological aspects of boar fish (Capros aper L. 1758) spreading on South Eegean Sea
  1. Tez No: 295934
  2. Yazar: SERCAN YAPICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT FİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, Güney Ege Denizi'nde dağılım gösteren Peri balığı C. aper ,(L., 1758) bazı biyo-ekolojik özellikleri ve uzaysal-zamansal dağılımları tespit edilmiştir. Toplam 790 birey, G. Ege Denizi'nden Aralık 2009- Kasım 2010 tarihleri arasında Akyarlar Balıkçı Gemisi'nden trol operasyonları ile elde edilmiştir. Türün biyokütle ve CPUE değerleri, sırasıyla 460 ton ve 1.4 kg/saat olarak bulunmuştur. Bireylerin I-IV yaş grupları arasında dağılım gösterdiği saptanmıştır. Minimum, maksimum ve ortalama total boy değerleri sırasıyla, 3.5, 10.5 ve 7.19±0.267 cm'dir. Minimum, maksimum ve ortalama ağırlık sırasıyla, 1.20, 25.82, 7.68 3.12 g'dır. Total boy-ağırlık ilişkisi esas alınarak hesaplanan boy ağırlık ilişkileri, W = 0.0194*L2,994r = 0.9454 olarak tespit edilmiştir. von Bertalanffy büyüme parametreleri tüm bireyler için Lt = 11.05 * [1-e-0,447 (t+0,480)] olarak hesaplanmıştır. Peri balığının üremesinin yıl içinde geniş bir periyotta görüldüğü ve en yüksek olarak Nisan-Ağustos ayları arasında meydana geldiği bulunmuştur. Türe ait ilk üreme boyu 6.16 cm, ilk üreme yaşı 1.42 yıl olarak bulunmuştur. Türün doğal ölüm oranı (M) dişi, erkek ve tüm bireyler birbirlerinden bağımsız olarak saptanmıştır. Bu oranlar sırasıyla, 0.75, 0.78 ve 0.75 olarak hesaplanmıştır. Stoktan yararlanma düzeyinin belirlendiği E katsayısı tüm bireyler için 0.60 (E>0.5) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, spatio-temporal distribution and some bio-ecological features of Boar fish C. aper L.,1758 were investigated spreading on South Aegean Sea A total of. 790 specimens from South Aegean Sea were captured by F/V Akyarlar by trawl operations between December 2009 ? November 2010. Biomass and CPUE values of Boar fish were found respectively as 460 tonnes and 1.4 kg/hour. It is determined that the samples of population distributed between I-IV age groups. Minimum, maximum and mean total length were established as 3.5, 10.5 ve 7,19±0,267 cm, respectively. Minimum, maximum and mean weights were found as 1.20, 25.82, 7.68±3,12 g, respectively. The weight-length relationships and von Bertalanffy growth equations were calculated as W = 0,0194*L2,994 r = 0,9454, Lt = 11.05*[1-e-0,447 (t+0,480)] for all specimens. It was observed that the Boar fish spawns in a wider period of the year with the peak of around April to August. First maturity length and age of species were found 6.16 cm and 1.42 years. Natural mortality rates (M) for female, male and all individuals were estimated respectively, 0.75, 0.78 ve 0.75. The exploitation ratio (E) for all individuals were estimated for 0.60 (E>0.5).