Control of radiation by dipole arrays using dielectric cylinder loading
Dielektrik silindir yükleme yöntemiyle, dipol dizileri kullanarak radyasyon kontrolu
  1. Tez No: 29595
  2. Yazar: ALİ RIZA İÇTİHADİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
oz DİELEKTRİK SİLİNDİR YÜKLEME YÖNTEMİYLE, DİPOL DİZİLERİ KULLANARAK RADYASYON KONTROLÜ İÇTİHADİ, AH Rıza Yüksek Lisans Tezi : Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Tez yöneticisi: Doç.Dr.Haluk TOSUN Ocak, 1993, 95 sayfa Bu çalışmada,Sınır Koşullarını Taşıma (SKT) yöntemi ve Fourier dönüşüm tekniğinden yararlanmak suretiyle ; biri tek bir dipol yada bir dipol dizisinden oluşan bir yayınlayıcı (radyatör), diğeri ise gelişigüzel kesitli ve kayıplı dielektrik bir silindirden ibaret bir dağıtıcı olmak üzere üç boyutlu olan paternlanna sahip iki yapı incelenmiştir. SKT yönteminin temel tekniği alanın bilinmeyen sabit katsayılarla olağan silindirik harrnonikler cinsinden açıldığı bölgelerin tanımlanmasıdır.Bu bölgeler madde yapısı bakımından homojendir.Heterojen bölgelerde alan benzer bir sonsuz seriye açılır,fakat harrnonikler bilinmeyen radiyal fonksiyonlar ve bilinmeyen açısal bağımlılıktan oluşur.Bu bölgeler için dalga denklemi kullanarak.bilinmeyen katsayılar için difransiyel sistemi elde edilir. Bu sistemi sayısal olarak çözerek ve sınır koşullarım uygulayarak bilinmeyen katsayılar ve dolayısıyla elektrik alanının paterni hesaplanabilir.SKT yöntemi ile elde edilen sonuçların iki boyutta tanımlı olması nedeniyle.üç boyutlu olan paterni oluşturmak için Fourier dönüşüm tekniği kullanılmıştır. Dipoldeki akıma Fourier dönüşüm uygulanarak problem iki boyutta tanımlı hale iner.dolayısıyla SKT metodu ile çözülebilir hale gelir.Daha sonra ters Fourier dönüşümünün bu problemin sonuçlarına uygulanmasıyla üç boyutta tanımlı uzak elektrik alam elde edilir.Ters Fourier dönüşümünün uygulanması zor olduğu halde, radyasyon bölgesinde kolaylıkla uygulanabilir. Bu çalışmada.değişik yapıların üç boyutlu uzak elektrik paternleri elde edilmiş ve daha önce yayınlanmış makalelerin sonuçlan ile mümkün olan yerlerde karşdaştırılmıştır. Anahtar Kelimeler : Üç Boyutlu Alan Paterni, Sınır Koşullarım Taşıma Yöntemi (SKT).Fourier Dönüşm Tekniği. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 609.02.00 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CONTROL OF RADIATION BY DIPOLE ARRAYS USING DIELECTRIC CYLINDER LOADING İÇTİHADI, Ali Rıza M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Assoc.Prof.Dr.Haluk TOSUN January, 1993, 95 pages Three-dimensional field pattern of any structure containing a dipole or an array of dipoles as radiator and a lossy dielectric cylinder with an arbitrary cross-section as scatterer has been investigated.For this purpose Boundary Condition Transfer (BCT) method and Fourier transform technique has been used. The basic technique of BCT method is the definition of regions where the field can be expanded in terms of the usual cylindrical harmonics with unknown constant coefficients.These regions are homogenous in their material composition.In inhomogeneous regions the field is expanded in a similar infinite series.but harmonics have unknown radial functions and known angular dependence.By using the wave equation for these regions,the system of differential equation for the unknown coefficients is obtained.By solving this system,and applying boundary conditions we obtain unknown coefficients and consequently the amplitude of scattering far field pattern can be calculated. Since the result obtained from BCT is two-dimensional 4n order to obtain a three-dimensional field pattern,Fourier transform technique is used. inBy taking the Fourier transform of the current in the dipole we obtain a two-dimensional problem.This problem is solved using BCT method.By applying Inverse Fourier transformation to the results of two-dimensional problem we get three-dimensional far electric field.Although applying Inverse Fourier transformation is a difficult task,in the radiation zone the inversion becomes quite simple. In this thesis three-dimensional far field patterns of different structures has been obtained.Results have been compared with the previously published ones where they are available,and perfect agreement has been observed. Keywords : Three-dimensional Field Pattern,Boundary Condition Transfer Method,Fourier Transform Technique. Science Code : 609.02.00 IV