İç Batı Anadolu bölgesi (Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak) Dolichopodidae (Insecta, Diptera, Brachycera) familyasının faunistik ve sistematik yönden incelenmesi
The faunistic and systematic investigation of dolichopodidae (Insecta, Diptera, Brachycera) family in inner Part of Western Anatolia (Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak)
  1. Tez No: 295961
  2. Yazar: ALPER TONGUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BARLAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışma, 2009-2011 yılları arasında İç Batı Anadolu Bölgesi (Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak)'nde gerçekleştirilmiştir. Arazi çalışmaları sonucu 4373 ergin dolichopodid örneği toplanmıştır. Toplanan örneklerin 10 altfamilyaya dahil 24 cins ve 75 türe ait olduğu belirlenmiştir. Tespit edilen altfamilyalardan biri (Xanthochlorinae) ile toplam 5 cins (Liancalus, Orthoceratium, Peloropodes, Scellus ve Xanthochlorus) Türkiye faunası için ilk kez belirlenmiştir. Ayrıca; Argyra argyria (Meigen, 1824), Dolichopus austriacus Parent, 1927, Dolichopus calinotus Loew, 1871, Hercostomus fulvicaudis (Haliday, 1851), Hercostomus griseifrons Becker, 1910, Poecilobothrus principalis (Loew, 1861), Sybistroma crinipes Staeger, 1842, Sybistroma lorifera (Mik, 1878), Sybistroma nodicornis Meigen, 1824, Orthoceratium lacustre (Scopoli, 1763), Scellus notatus (Fabricius, 1781), Medetera perfida Parent, 1932, Neurigona abdominalis (Fallen, 1823), Peloropodes acuticornis (Oldenberg, 1916), Rhaphium albifrons Zetterstedt, 1843, Campsicnemus barbitibia Stackelberg, 1947, Campsicnemus crinitarsis Strobl, 1906, Campsicnemus filipes Loew, 1859, Sympycnus simplicipes Becker, 1908, Syntormon zelleri (Loew, 1850), Teuchophorus chaetifemoratus Pollet & Kechev, 2007 ve Xanthochlorus tenellus (Wiedemann, 1817) türleri Türkiye Dolichopodidae faunası için ilk kez kaydedilmektedir. Bunun yanında, Hercostomus cinsinden toplam 9 bireyin yeni bir türe ait olduğu tespit edilmiş olup tanımı yapılmıştır. Tespit edilen, diğer bütün türler araştırma alanından ilk kez belirlenmiştir.Dolichopodidae familyasının altfamilya, cins ve türlerine ait bir teşhis anahtarı, ayrıca her bir türe ait diyagnostik notlar, Türkiye'deki dağılışları ve Palearktik bölgedeki dağılışları verilmiştir. Türlerin araştırma bölgesindeki illere göre yatay ve dikey dağılışları ile uçuş zamanları çizelgeler halinde düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between the 2009 and 2011 in Inner part of Western Anatolia Region (Afyonkarahisar, Kütahya and Uşak). As a result of field study 4373 adult dolichopodid speciemens were collected. It was determined that the collected speciemens were belong to 10 subfamilies, 24 genera and 75 species. One of the identified subfamilies (Xanthochlorinae) and a total of 5 genera were identified for the first time for fauna of Turkey. Furthermore, Argyra argyria (Meigen, 1824), Dolichopus austriacus Parent, 1927, Dolichopus calinotus Loew, 1871, Hercostomus fulvicaudis (Haliday, 1851), Hercostomus griseifrons Becker, 1910, Poecilobothrus principalis (Loew, 1861), Sybistroma crinipes Staeger, 1842, Sybistroma lorifera (Mik, 1878), Sybistroma nodicornis Meigen, 1824, Orthoceratium lacustre (Scopoli, 1763), Scellus notatus (Fabricius, 1781), Medetera perfida Parent, 1932, Neurigona abdominalis (Fallen, 1823), Peloropodes acuticornis (Oldenberg, 1916), Rhaphium albifrons Zetterstedt, 1843, Campsicnemus barbitibia Stackelberg, 1947, Campsicnemus crinitarsis Strobl, 1906, Campsicnemus filipes Loew, 1859, Sympycnus simplicipes Becker, 1908, Syntormon zelleri (Loew, 1850), Teuchophorus chaetifemoratus Pollet & Kechev, 2007 ve Xanthochlorus tenellus (Wiedemann, 1817) are first records for the Dolichopodidae fauna of Turkey. Also, a total of 9 individuals of Hercostomus genus are identified as belonging to a new species. All other identified species were new for the study area.An identification key of subfamilies, genus and species of Dolichopodidae family, diagnostic notes of each species, distributions of species in Turkey and Palearctic regions were presented. According to the provinces in the research area, horizontal and vertical distributions of species and their flying periods are also indicated as tables.