OFDM için öngörülü kanal kestirimi
Predictive channel estimation for OFDM
  1. Tez No: 295973
  2. Yazar: ZEYNEP YILDIRIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Son yıllarda gelişen telsiz haberleşme sistemlerinde yüksek haberleşme hızı ihtiyacının giderek artacağı aşikardır. Bu ihtiyaç göz önüne alındığında, değişen kullanıcı ihtiyaçlarıyla şekillenen iletişim hizmetlerini karşılayabilmek için yeni stratejiler gerekecektir. Sahip olunan büyük gelişmelere karşın istenilen en üst seviye veri hızları bazı nedenlerden dolayı sınırlandırılmaktadır.Modern yüksek performanslı OFDM verici stratejileri vericideki kanal durum bilgisine ihtiyaç duyarlar. Mevcut alıcıdan kanal kestiriminin dönütü alınarak kanal durum bilgisi elde edilebildiği gibi verici kanalda kendi kestirimini de yapabilir. Doppler frekansının yüksek olduğu, kanalın hızlı değiştiği yüksek değişkenliğe sahip çevrelerde, verici tarafından kullanılan kanal durum bilgisi işlemler ve geri beslemelerin doğurduğu gecikmelerden dolayı güncelliğini yitirir.Kanal öngörüsü için sıklıkla başvurulan iki ana yöntemden birisi sinüzoidal model ile pilot tabanlı kanal öngörü yöntemi, diğeri ise uyarlamalı kanal öngörü yöntemidir. Bu tezde öncelikle kanal öngörü yöntemlerinin benzetimi için kullanılan kanal, 3G sisteminden 4G haberleşme sistemine geçiş için ortaya konulmuş LTE sisteminin parametreleri kullanılarak tasarlanmış ve gerçek zamanlı pratik kanallarda olduğu gibi modellenmiştir.Daha sonra bu model kullanılarak tüm kanal öngörü yöntemleri incelenmiştir. Yöntemlerin başarım çalışmaları ve karşılaştırmaları yapılarak mevcut senaryoda en iyi kanal öngörüsü yapan yöntem elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is clear that the need for high-speed communication in recently improving wireless communication systems will rise to the highest level. Given this need, new strategies will be needed to be able to meet the communication services which are shaped by the needs of changing users. Despite major improvements which are owned, the highest level of the desired data rates is limited due to some reasons.Modern high-performance OFDM transmitter strategies need the transmitter to have channel state information. Channel state information can be obtained by taking the feedback of channel estimation from the available receiver and it may also perform its own estimation in the transmitter channel. In high mobility environments, where the Doppler frequency is high and the channel changes rapidly, the channel state information used by the transmitter would be outdated due to the processing and feedback delays, causing significant performance degradation. An effective means of overcoming the feedback delay is channel prediction.One of the two main methods that are often referred to for channel prediction is sinusoidal method with the pilot-based model and the other one is adaptive channel prediction method. In this thesis, firstly the channel which is used to simulate the channel prediction methods have been designed by using the parameters of LTE introduced for switching from 3G to 4G communication system and it has been modeled just like practical real-time channels. Then, using this model, all the channel prediction methods have been investigated. Through the performance studies and comparisons with similar studies of the methods, the best method for channel prediction in current scenario has been obtained.