Sanayi bölgelerinde maruz kalınan uçucu organik bileşik seviyelerinin araştırılması
İnvestigation of exposed volatile organic compounds' levels in industrial zones
  1. Tez No: 295988
  2. Yazar: GAMZE DİLA BÜYÜKÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Uçucu organik bileşiklerin (UOB) çeşitli ortamlardaki seviyeleri son zamanlarda en çok araştırılan konulardan biri olmasına karşın, farklı türde birçok işyerinin bir arada bulunduğu sanayi bölgelerinde yapılmış herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada Ankara İli'nde sanayi yoğun bölgelerde maruz kalınan UOB seviyeleri araştırılmıştır.Sanayi bölgelerinde çalışan insanlar, yaptıkları işe göre farklı tipteki UOB türlerine maruz kalabilirler. Ankara'da bulunan sanayi bölgelerinde çoğunlukla bulunan mobilya imalathaneleri, sünger depoları, matbaalar, fotokopi merkezleri, hırdavat dükkanları ve metal kaplama sanayi iş yerlerinde iç ve dış ortam hava örnekleme çalışmaları yapılmıştır. İç ve dış ortamlardan alınan hava örneklerinin organik madde yönünden içeriklerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır.Hava örnekleri Tenax TA sorbenti doldurulmuş tüplere aktif olarak toplanmıştır. Hava örnekleri Termal Desorber-Gaz Kromatografi/Kütle Seçici Dedektör (TD-GC/MS) vasıtasıyla SIM modunda analiz edilmiştir. Hava örneklemesi yapılırken, eş-zamanlı olarak sıcaklık ve bağıl nem değerleri de kaydedilmiştir. Ayrıca örnekleme yapılan ortamlarda anket çalışması da yapılmıştır. Sonuç olarak, havadaki UOB konsantrasyonu belirteci olan sektörel UOB emisyonları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Despite the fact, that nowadays volatile organic compounds? (VOCs) levels in various environments is one of the most studied subject, there is no survey about VOCs? levels in industrial zones where different kinds of workplaces can be found together. In this study, exposed levels of VOCs are investigated in industrial zones in Ankara.People who work in industrial zones, can be exposed different kinds of VOCs according to their jobs. Indoor and outdoor air sampling studies are done in furniture shops, sponge stores, printing houses, photocopy centres, hardware stores, metal coating industries which are found mostly in industrial zones in Ankara. It is aimed to determine organic material contents of indoor and outdoor air samples.Air samples were collected in Tenax TA sorbent filled tubes with active sampling method and analyzed with Thermal Desorber-Gas Chromatography/Mass Spectroscopy Dedector (TD-GC/MS) using SIM mode. Tempreature and relative humidity values are recorded simultaneously. Also, questionnaire studies are made in sampling points. As a result, sectoral VOC emissions, which are VOC marker in athmosphere are determined.