Titanyum dioksit ve lesitin kitosan nano partiküllerinin in vitro genotoksik ve sitotoksik değerlendirmesi
Assessment of in vitro genotoxic and cytotoxic effects of titanium dioxide and lecithin/chitosan nanoparticles
  1. Tez No: 295989
  2. Yazar: RECEP YEŞİLÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NURŞEN BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Biotechnology, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve Nanotıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Nanopartiküllerin gelişen teknolojileri ile birlikte insana ve çevreye olan etkileri birçok araştırmanın konusu olmaktadır. Nanopartiküllerin bazı çalışmalarda çevreye ve canlı organizma üzerine istenmeyen etkileri olabileceği öngörülmektedir. Nanopartikül toksisitesi üzerine çeşitli çalışmalar bulunmasına karşın, başta genotoksik ve sitotoksik etkileri olmak üzere toksik etkileri üzerine çelişkili sonuçlar bulunmaktadır. Bu çalışma ile sık kullanılan TiO2 ve kitosan nanopartiküllerinin genotoksik ve sitotoksik etkileri araştırılmıştır. Sitotoksisite deneyleri V79 fibroblast hücreleri üzerinde, lizozomal aktiviteye dayanan nötral kırmızı alım yöntemi, genotoksisite deneyleri ise insan lenfosit hücreleri üzerinde tek hücre jel elektroforez ``COMET'' yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. TiO2 nanopartikülleri 10 µg/ml konsantrasyonlarının üzerinde DNA hasarı oluşturmuş, IC50 değeri ise 42.5 µg/ml bulunmuştur. Kitosan nanopartikülleri %0.5 ml hacimden sonra DNA hasarı oluşturmuş, IC50 değeri ise %1.9 ml bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Because of the advanced technology the effects of nanoparticles on human being and enviroment have been the subject of many research. In some studies, it has been suggested that nanoparticles have adverse effects to enviroment and living organisms. There have been conflicting results about the toxicity especially the cytotoxicity and genotoxicity of nanoparticles although there have been a lot of researchs on them. In this study, the genotoxic and cytotoxic effects of commonly used TiO2 and chitosan nanoparticles have been evaluated. Cytotoxicity tests were carried out by neutral red assay based on lyzozomal activity on V79 fibroblast cells, whereas genotoxicity studies have been conducted by single cell gel electrophoresis ?COMET? assay in human lymphocytes. The IC50 value of TiO2 nanoparticles was found as 42.5 µg/ml and it has caused DNA damage above 10 µg/ml. Chitosan nanoparticles have been found to cause DNA damage above the volume of %0.5 ml and the IC50 value have found as %1.9 ml.