Reklamda cinsellik kullanımı (otomobil reklamları örneği)
The use of sexuality in advertisements (the case of car advertisements)
- Tez No: 296035
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLIHAN DOĞAN TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Değişen toplumsal değerlerle birlikte reklamın hedef kitlesi de değişim göstermiştir. Bu değişim ürün ve hizmetlerini satmayı hedefleyen reklam verenleri ve reklamcıları harekete geçirmiştir. Bilinçaltına ve içgüdülere seslenen dolayısıyla dikkat çeken reklam iletileri, daha çok başarılı olmuşlardır.Çalışmamızın bütüncesi, cinsellikle ilintili, otomobil reklam filmleri üzerine oluşturulmuştur. Otomobil reklam filmlerinin çözümlenmesinde; hedef kitlede ruhsal, bireysel duyguların yaratılması, hedef kitlenin saptanması, cinsiyeti, ekonomik durumu, yaşam biçimleri ve gereksinimleri ele alınmıştır. Cinsellik çağrışımları üzerine odaklanan çalışmada örneklem metodu olarak, tesadüfî olmayan örnekleme metotlarından yargısal (kasti) örnekleme metodu kullanılmıştır. İnternet ortamında seçmeci bir yöntemle elde edilen reklam filmleri çözümlenirken göstergebilimsel yaklaşımın temel kavram ve ilkelerinden yola çıkılarak seçmeci bir yöntem oluşturumuna gidilmiştir.Çalışmamızın amacı ise, bütüncemizde yer alan reklam filmlerinde ?cinsellik? çağrışımının ?nasıl? aktarıldığı, yukarıda belirtilen seçmeci yöntemdeki ölçütlere göre nasıl kurgulandığı ve hangi göstergelerin kullanıldığının belirlenmesidir. Böylelikle sözü edilen seçmeci yöntemle, iletinin reklam iletişimindeki etkinliği, algılanırlığı, nasıl ve ne biçimde bireyi ürüne yönlendirdiği, akılda kalıcılığı ve hedef kitleyi ürünü hangi ölçüde satın almaya yönelttiği, ortaya çıkarılmaya çalışılmış ve iletilerde cinselliği çağrıştıran göstergeler irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The ad's target audience has also changed with the changing social values. This change has motivated the advertisers and admen that aim to sell products and services. The advertising messages that addressing the subconscious and internal motives therefore getting attention have been more successful.The corpus of our study constitutes of sex-related car commercials. In the analysis of automobile commercials we focused on the creation of audience mood and individual emotions, the detection of the target group, gender, economic status, lifestyles and the needs. In the study focusing on the connotations of sexuality, judicial review of non-random sampling methods (deliberate) were used as the sampling method.. It is tried to create an eclectic method based on the basic concepts and principles of semiotic approach while analysing the commercials picked up on the internet by an eclectic way.The purpose of this study is to determine ?how?“sexuality ”connotations are transferred, how it is constructed according to the criteria in selective method mentioned above and what indicators are used in the commercials taking part in our corpus. Thus, the effectiveness of the message in advertising communication, perceptibility, how and in what way it directs the individual to the product, durability and to what extent it directs the target group to buy the product are tried to discover by the eclectic method mentioned and the indicators associating sexuality are discussed.