Bilgi çalışanlarının insan kaynakları uygulamalarına yönelik algılamalarının örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkisi
The effects of knowledge workers' perceptions of human resource management practices on organizational commitment
- Tez No: 296047
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ASUMAN AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Yaşamın her safhasında bilginin öneminin artması ile bilgi çalışanlarının işletmeye çekilmesi ve bağlılıklarının yükseltilmesi hususu yönetim literatürünün ilgi gösterdiği konular arasına girmiştir. Bu çalışmanın amacı: Bilgi çalışanları, İKY uygulamaları ve örgütsel bağlılık kavramlarını yazına dayalı olarak araştırmak ve Kayseri imalat sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde bilgi çalışanlarının İKY uygulamaları algılarının örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkisini tespit etmektir.Araştırmanın örneklemi, İstanbul Sanayi Odası en büyük 500 sanayi kuruluşu sıralamasına giren Kayseri'de faaliyet gösteren 14 firmadır. İzin alınan 10 işletmeye 500 anket dağıtılmıştır. Toplanan 232 anketten kullanılmayacak durumda olan 33'ü çıkarılarak, 199 adet anket üzerinde analizler yapılmıştır. Analiz sonucunda İKY uygulamaları algılamalarının bilgi çalışanlarının örgütsel bağlılıkları üzerinde etkisi olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucuna göre eğitim faaliyetleri ve kariyer sistemi algılarının, örgütsel bağlılık üzerinde anlamlı etkisi olduğu görülmüştür. Bilgi çalışanlarının duygusal ve normatif bağlılıkları, devam bağlılığından yüksektir. Bilgi çalışanlarına özel İKY uygulamaları algıları ile örgütsel bağlılıkları arasında anlamlı fark tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of rising importance of knowledge at every stage of life, that the firms try to gather more knowledge workers and increase their commitment is among the popular subjects of the management literature. The purposes of this study are firstly to research the concepts of knowledge workers, HRM practices and organizational commitment on the basis of literature, and secondly to determine the effects of knowledge workers? perceptions of HRM practices from manufacturing firms in Kayseri, Turkey on organizational commitment.The samples of the study are the 14 firms in Kayseri which are included in the list by Istanbul Chamber of Industry showing the largest industrial companies of Turkey. With in the scope of this study, questionnaires are given to 500 people working in 10 manufacturing firms in Kayseri. Of these questionnaires 232 are returned. It was impossible to use 33 of them, since they were completed insufficiently. Therefore, the responses to 199 questionnaires were analysed. The analysis has revealed that the perception of HRM prectices affect knowledge workers? organizational commitment. The research findings point out to the effect of training activities and career system in particular on the organizational commitment. Affective and normative commitment dimensions are considerably higher than continuance commitment. No significant differences has been found between the knowledge workers' perceptions of special HRM practices and organizational commitment.