Post modern süreçte çalışma, değişen anlamı ve içeriği
Post modern process study, the changing meaning and content
- Tez No: 296092
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Sosyal Siyaset Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışmanın anlamı dönemler boyunca farklılık göstermiştir. Çalışma kavramı, birçok sosyal bilimci tarafından birtakım araştırmalara konu olmuş çok boyutlu bir kavramdır. Çalışma kavramının meydana geldiği ilk oluşumundan günümüze gelinceye kadar tanımı ve uygulanma biçimlerinde büyük farklılıklar ortaya çıkmıştır.Tarihsel dönemler içinde çalışma bazen aşağılanmış, bazen de tanrısal bir etkinlik olarak değerlendirilip bir yücelik katılmıştır. Bazı dönemlerde sadece köleler tarafından meydana getirilen bir etkinlik olarak görülmüştür. Kişilerin çalışma maksatları da dönemler itibarıyla farklılık arz etmiş kimi bireyler tarafından yalnızca gelir elde etme aracı olarak değerlendirilmişken bazıları tarafından ise insanın kendini gerçekleştirmesi ve sosyalleşmesi için bir araç olarak değerlendirilmiştir. Endüstri toplumlarında ise çalışma neredeyse insanların yaşamlarındaki en önemli etkinliktir. 1970'li yıllarla beraber meydana gelen gelişmeler ve endüstri toplumundan post-endüstriyel topluma geçişle ekonomik, sosyal ve kültürel yapıda oluşan farklılıklar sonucunda çalışma eski değer ve önemini kaybetmiştir.Postmodernizmle beraber gelişen süreçte çalışma kavramı endüstriyel sürece göre farklı anlamlar kazanmıştır. Endüstriyel süreçte fazla mesaiye, beden gücüne dayanan çalışma biçimi yerini bilgiye ve uzmanlaşmaya dayanan üretim biçimine bırakmıştır. Bilgi ve teknolojiye dayalı üretim ön plana çıkmaya başlamıştır. Daha az emekle daha çok kazanıp tüketmek şeklinde kendini gösteren bu gelişmeler püritan çalışma etiğine sığmamaktadır. İnsanların üretim ve tüketim anlayışlarında da çalışmanın toplumsal bir değer olarak değil, daha çok ve rahat tüketebilmek için kullanılan bir araç olarak görülmesi sonucunu doğurmaktadır. Bu çalışma anlayışı da hedonist (hazcı) anlayış olarak ortaya çıkmaktadır
Özet (Çeviri)
The meaning has changed throughout the study period. The concept of the study, some research by social scientists has been the subject of a very multi-dimensional concept. The formation of the concept of the present study to occur until the first big differences in the definition and application forms have emerged.In the study of historical periods, sometimes humiliated, and sometimes considered as a divine glory participated in an event. In some periods, just as slaves were caused by an event. Speaking of Persons differ in periods of study purposes and only by individuals who were evaluated as a means to generate revenue, by some of the human being evaluated as a tool for self-realization and socialization. Industrial societies, the most important event in the lives of the people working virtually. During 1970s, developments in post-industrial society and the transition from industrial society to the economic, social and cultural structure, the old value and importance of work lost as a result of the differences.Industrial development process, working together as long as the concept of Postmodernism current has different meanings. Industrial process, overtime, work style based on the location of the power of the body based on the knowledge and expertise in manufacturing has left the format. Information and technology-based production has come to the fore. Labor manifests itself in the form of more wins to consume less of these developments does not fit the Puritan work ethic. Understanding of the people in the study of production and consumption as a social value, but rather consume and comfortable. This working perception emerges as hedonist perception.