Yıldırma davranışlarının belediye çalışanları tarafından değerlendirilmesi: Bir büyükşehir belediyesinde araştırma
Evaluation of mobbing behaviour by municipal employees: A research on metropolitan municipality employees
  1. Tez No: 296093
  2. Yazar: RAMAZAN TİYEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM UĞUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 330
Özet
Bu çalışmanın amacını, bir büyükşehir belediyesi çalışanları tarafından yıldırma'nın, yıldırma davranışlarının nasıl algılandığını ve çalışanlar tarafından değerlendirilen yıldırma davranışlarının yöneticileri tarafından nasıl değerlendirildiğini tespit etmek oluşturmaktadır. Dikey olarak gerçekleşen yıldırma davranışlarında, çalışanlar tarafından yıldırma olarak algılanan olumsuz işyeri davranışlarının, yıldırma parametreleri de göz önünde bulundurularak analiz edilmesi ve çalışanların yıldırma şeklinde değerlendirdikleri davranışların yöneticileri tarafından da benzer şekilde algılanıp algılanmadığını tespit etmek bu araştırma ile ulaşılmak istenen hedefler arasındadır. Araştırmada çalışanların yıldırma davranışlarını yorumlamalarının daha doğru ve tutarlı bir şekilde değerlendirilebilmesi için yıldırma ile ilgili aynı anlama gelen benzer ifadelerin değerlendirilmesine de yer verilmiştir. Araştırmaya katılan çalışanların cinsiyeti, yaşları, medeni durumu, ailelerindeki kardeş sayıları, ailelerin toplam gelirleri, statüleri, eğitim durumu, işyerinde çalışma süreleri ve çalıştıkları kadroların bulunduğu hizmet süreleri ile yıldırma davranışlarını değerlendirmeleri arasındaki ilişki de tespit edilmeye çalışılmıştır.Araştırma genel olarak dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yıldırma kavramının tanımı, kapsamı, kuramsal ve tarihsel gelişimi, yıldırmanın benzer kavramlarla ilişkisi, yıldırma sürecinin aşamaları, yıldırma davranışları tipolojisi, yıldırma uygulayan saldırganlar ve bu davranışlara maruz kalan mağdurların kişisel özellikleri ile yıldırma ile ilgili ülkemizde ve Dünya'da yapılmış araştırmalara yer verilmiştir. İkinci bölümde yıldırmaya yol açan toplumsal değişimler, işletmelerde yıldırma davranışlarına neden olabilecek bazı uygulamalar, işletmelerde görülen yıldırma davranışları, yıldırma davranışlarının işletmelere, bireylere, ailelere ve kurumlara etkileri ve yıldırma ile mücadele yöntemleri ile araştırma yapılan büyükşehir belediyesi hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde ise yıldırma davranışlarının belediye çalışanları tarafından değerlendirmelerine yönelik araştırma sonuçları yer almaktadır. Son bölümde ise yıldırma davranışları ile ilgili literatüre katkı yapması düşünülen sonuç ve önerilerden oluşan bir değerlendirmeye yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to detect how the mobbing has been perceived by a metropolitan municipality staff and how the attitudes identifed as mobbing by the staff has been evaluated by their superiors. One of the main purpoeses of this study is to analyse the negative workplace behaviors that are perceived as mobbing by the staff on the mobbing behaviors that committed hierarchically downwards, considering mobbing parameters, and to detect whether the superoiors perceive some behaviors as mobbing like their staff perceive. Similar expressions that have similar meaning with mobbing have been used on this study in order the staff to interprete mobbing behaviors more accurately and more consistently. It has been pursued that corelation of gender, age, marital status, number of brothers and sisters, total income of the familiy, job status, education level, term of employment and term of the current position information of survey participants with evaluation of their mobbing behaviors.The study has been composed of four chapters. Definition, scope, theoritical and historical progression and relation with similar terms of the mobbing term, and stages of mobbing process, typology of mobbing behaviors, personal characteristics of the violators committing mobbing and the victims subjected to mobbing and domestic and international studies have included in the first chapter. The social changes causing mobbing, some practises resulting to mobbing on corporations, impacts of mobbing on individuals, families and organizations, and methods of fight against mobbing and general information on the municipalities at which survey has been carried out has been given at the second chapter. Results of the survey on the mobbing perception of the municipality staff is explained at third chapter. Finally, conclusions and recommendations that could distribute to the literatüre was discussed at last chapter.