A Simulation based study of multi server multi class priority queueing
Çok sınıflı çok işgörenli üstünlük kuyruklarının benzetimi
- Tez No: 29614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNEY GÖNENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZ ÇOK SINIFLI ÇOK İŞGORENLİ ÜSTÜNLÜK KUYRUKLARININ BENZETİMİ DURMAZ, Nurdan Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Güney Gönenç Aralık, 1992, 94 sayfa Bu tezde, çok sınıflı çok işgorenli kesimli öncelik kuyruklarının benzetimini yapan bir program tasarımlanmıştır. Programın doğrulaması için, Takine&Hasegawa tarafından yapılan çözümle menin sonuçlarıyla benzetim sonuçları karşılaştırılmıştır.. Bu benzetim programının tasarımında olay işletimli simulasyon tekniği kullanılmıştır. Bu tezin amacı, Genişband İletişim Şebekelerinde önemli kullanımı olan kesin öncelik kuyruğu sistemlerinin başarım değerlendirmesinin yapılmasına olanak sağlamaktır. Anahtar Kelimeler : Öncelik Kuyrukları. ATM Şebekeleri, Çok İşgorenli Sistemler Bilim Dalı Sayısal Kodu : 6 19-01-00 IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A SIMULATION BASED STUDY OF MULTI SERVER MULTI CLASS PRIORITY OUEUEING DURMAZ, Nurdan M. Sc. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Güney GÖNENÇ December 1992. 94 pages In this study, a simulation program is designed for the muiti class multi server preemptive priority queueing systems. For the verification of the program analytical results obtained by Takine&Hasegawa are compared with the simulation results. In the design of the simulation program, event driven simulation technique is used. The purpose of this study is to make performance evaluations of preemptive priority queueing systems which have important applications in broadband communication networks. Key words : Priority Queueing, ATM networks, Multi Server Sytems. Science Code: 619-01-00 111