Eski Anadolu Türkçesi ile Türkiye Türkçesinde iki ünlü arasındaki ötümlüleşme ve sızıcılaşmalar
Between two famous old Anatolian Turkish and Turkey Türkish voiced and sızıcılaşmalar
  1. Tez No: 296161
  2. Yazar: MELEK KURUKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİKRİ TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 422
Özet
Yapmış olduğumuz çalışmada ?Eski Anadolu Türkçesi ile Türkiye Türkçesi'nde İki Ünlü Arasındaki Ötümlüleşme ve Sızıcılaşmalar? incelenerek sözcükler kelime tabanlarına ve ekleşmelere göre tasnif edilmiştir. Çalışmamızda öncelikle sızıcılaşma ve ötümlüleşme, bazı dilcilerin görüşlerinden istifade edilerek açıklanmış ve değerlendirilmiş, ardından da çalışmamıza kaynaklık eden görüşün bu unsurlar hakkındaki izahına yer verilmiştir. Daha sonra çalışmamızda, istifade ettiğimiz eserler hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmamızın birinci bölümünde, istifade ettiğimiz eserlerden elde ettiğimiz örnekler, kelime tabanlarındaki durumlarına göre tasnif edilmiştir. Bu tasnif yapılırken kelimelerin Eski Türkçe'deki şekilleri göz önünde bulundurulmuş, bu amaçla Eski Türkçe sözlüklerden istifade edilmiştir. İkinci bölümde ise ekleşmelere bağlı bir tasnif çalışması yapılmış ve incelediğimiz örnekler ekleşmelere göre ele alınmıştır. Üçüncü bölümde incelenen metinlerde yer alan Arapça ve Farsça kelimelerde iki ünlü arasındaki ünsüzlerin durumuna dair bir inceleme yapılmış, eserlerde yer alan alıntı kelimelerin yoğunluğu da ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümde, incelenen eserlerin sözlük kısımlarından alınan kelimelerin anlamları verilmiştir. Her kelimenin farklı anlamı için ayrı bir numara verilmiştir. Metinlerden seçilen örnekler içinde birden fazla şekliyle bulunan kelimelerin sadece birinde anlam verilmiş, diğer madde başında ise ona göndermede bulunulmuştur. Beşinci bölümde Eski Anadolu Türkçesi ile Türkçe'de iki ünlü arasındaki ünsüzler, kelime tabanları ve ekleşmelere göre tasnif edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, the“Old Anatolian Turkish and Turkey, Turkish, and Sızıcılaşmalar Ötümlüleşme Between Two Famous”by examining the vocabulary words were classified according to their base, and ekleşmelere. We first sızıcılaşma and ötümlüleşme, were benefiting from the views of some dilcilerin explained and reviewed, and then study the source of the opinion, these elements are included on the izahına. Then study, we were informed about the works we have benefited. In the first part of our study, we have benefited from the examples of our works, words were classified according to their soles. While sorting through the words of this respected the old forms of psychotherapy, were benefiting from this end, the old Turkish dictionaries. In the second part of classified study of ekleşmelere ekleşmelere made and reviewed according to the examples discussed.The third section examined the texts in Arabic and Persian words in consonants between two famous made a review of the state, the works have been uncovered in the intensity of the quoted words. The fourth chapter, taken from parts of the dictionary meaning of words is studied works. Different meaning is given a separate number for each word. Selected examples from the texts in the form of more than one meaning to the words given in only one other article made reference to him in the beginning. In the fifth section between two well-known to the Turkish Old Anatolian Turkish consonants, words were classified according to their bases and ekleşmelere.