Alım satım opsiyonlarında Black Scholes opsiyon fiyatlama modeli uygulanması ve duyarlılık analizi
Black Scholes option princing models optional trading application and sensitivity analysis
  1. Tez No: 296171
  2. Yazar: NEVİN AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BÜKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
1970'li yılların başında yaşanan ekonomik kriz ve depresyon nedeniyle oluşan darboğaz sonucunda, finansal risklerden korunmak ve bu riskleri kontrol altına alabilmek için yeni finansal araçlar geliştirilmiştir. Geliştirilen araçlar içerisinde en önemli paya, türev ürünler sahip olmuştur. Bu tez çalışmasında, türev ürünlerin bir bacağı olan opsiyonlar incelenmiştir.?Alım Satım Opsiyonlarında Black Scholes Opsiyon Fiyatlama Modeli Uygulanması ve Duyarlılık Analizi? başlığında hazırlanan çalışmada öncelikle, opsiyonlarla ilgili temel kavramlar tanımlanarak, opsiyon türleri ve opsiyonların diğer sözleşmeler ile karşılaştırılması yapılıp, Black Scholes opsiyon fiyatlama modeli ve Binom modeli olmak üzere iki temel modelleme teorik olarak açıklanmıştır. Uygulama bölümünde ise, alım satım opsiyonlarının Black Scholes opsiyon fiyatlama modeli'nde değişik fiyatlar, faiz ve vadelerle uygulanması durumunda, opsiyonların alınıp satılarak yatırımcıların karlılık durumları saptanmıştır. Ayrıca bu verilerle duyarlılık analizi (greek) yapılarak opsiyon fiyatına hangi durumları ne şekilde etki göstereceği, risk ölçümlerinin nasıl bir duyarlılığa sahip oldukları belirtilerek, en fazla hangi değişkenin etkili olduğu ve yatırımcıların bu değişkenler karşısındaki hareketi belirlenmeye çalışılmıştır.Bu tezin amacı, değişik fiyatlar, vade ve faiz oranları kullanılarak iki opsiyon türünde alıcı ve satıcının hangi durumlarda karlılığının olabileceği ve opsiyon fiyatını etkileyen faktörlerin risk ölçülerinin duyarlılıklarının etkilerini belirleyebilmektir.Çalışmada belirlenen yöntem, 01 Nisan 2007- 01 Mayıs 2010 tarihleri arasında aylık getiri oranlarıyla standart sapma ve varyans değerleri hesaplanıp, Black Scholes opsiyon fiyatlama modeli'ndeki tarihsel değişkenlik modeli esas alınarak, diğer değişkenler yardımıyla ödenilen primlere ulaşılmıştır.Sonuç olarak, hisse senedinin cari piyasa değeriyle kullanım fiyatı arasındaki farka göre iki opsiyon türünde de alıcı ve satıcının yatırımlarından zıt beklentiler içinde oldukları, kar ve zararlarının opsiyon türüne göre limitinin olduğu belirlenmiştir. Yapılan duyarlılık analiziyle de bu değişkenlerin duyarlılıklarının yatırımcının kararında etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the early 1970s, for the reason economic crisis and depression that result, the bottleneck of protection from financial most important role in developing new financial instruments, derivative productos has acquired. In this thesis, a derivative of the options examined.Black Scholes option princing model, the implementation of trading optionals and sensetivity analysis of this study was prepared under the first, the comparision of the types of option contracts and whether other options, Black Scholes option princing model and Binomial model had explained in two basic models theoretically. In the application part, different prices, options trading in Black Scholes option princing model. In case of different interest rate and maturity status of the profitability of investors by selling options were taken. Also, sensitivity analysis (the greeks) done with data which states that the price of an option to show what the effect, indicating how they have an accuracy of risk measurement which variable is the most effective and investors tried to determine the movement of these variables across.The aim of this thesis, various prices, maturity and interest rates in the two types of options and option price of the buyer and the seller may be situations in which the factors attacting the profitability of the sensitivity of measurements to determine the effects of risk.Study, the method 01 April 2007 to 01 May 2010 between the second deviation and variance values are calculated montly rates of return, at the Black Scholes option princing model historical variability model based on benefits, premiums reached with the help at other variables.As a result, the price of stock?s curent marked value of the difference between the two options according to the type of investments in the buyer and seller are in the contrast to expectations.