Opsiyon fiyatlamada Black-Scholes Modeli üzerine bir uygulama
A sample application on Black-Scholes in option pricing
- Tez No: 728048
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONAT BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Gelişen dünya piyasalarında çoğunlukla kullanılan sermaye piyasasının en önemli türev ürünlerinden birisi de opsiyonlardır. Opsiyonların temel fonksiyonu risklerden korunmaktır. Fakat spekülatif, yatırım ve arbitraj amaçları ile de kullanılmaktadır. Opsiyonlar gelişen dünya piyasalarında yapılan işlemlerde epeyce yüksek bir hacimlere sahip olan bir finansal türev üründür. Opsiyonlarda en önemli şeylerden birisi de fiyatlamadır. Opsiyon fiyatlama 20. yy. ilk başlarından beridir finansal alanın matematikçilerini ilgilendiren bir konu olmuştur. Bu sebeple bu alanda birçok çalışmalar yapılmış ve birçok model önerilmiştir. Opsiyon fiyatlaması sorununu 1970'li senelerin başlarında Fischer Black ve Myron Scholes isimli iki bilim insanı tarafınca çözülmüştür. Önerdikleri modele kendi isimlerini vermişlerdir. Bu opsiyon fiyatlama modeli sonucunda opsiyonların teorik değerlerinin doğru bir şekilde hesaplanılması muhtemel olmuştur. Opsiyonun fiyatını bazı faktörler etkiler ve bu faktörler arttığı durumlarda alım ve satım opsiyonlarının fiyatları değişir. Değişen faktörlerin fiyatı ne ölçüde etki ettiğini duyarlılık ile ölçeriz. Yalnızca etkisi ölçülmek istenen parametreyi değiştiririz. Çalışmanın uygulama kısmında ise Black-Scholes opsiyon fiyatlama modeli kullanılarak opsiyon fiyatını etkileyen faktörlerin parametreleri değiştirilerek opsiyon fiyatının nasıl etkilediği araştırılmış ve çeşitlice olacak sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important derivative products of the capital market, which is mostly used in the developing world markets, is options. The main function of options is to hedge against risks. But it is also used for speculative, investment and arbitrage purposes. Options are a financial derivative product that has quite high volumes in transactions made in developing world markets. One of the most important things in options is pricing. Option pricing 20th century. It has been a subject of interest to mathematicians of the financial field from the very beginning. For this reason, many studies have been carried out in this area and many models have been proposed. The option pricing problem was solved by two scientists named Fischer Black and Myron Scholes in the early 1970s. They gave their own name to the model they proposed. As a result of this option pricing model, it was possible to calculate the theoretical values of the options correctly. Some factors affect the price of the option, and when these factors increase, the prices of call and put options change. We measure the extent to which the changing factors affect the price with sensitivity. We only change the parameter whose effect we want to measure. In the application part of the study, by using the Black-Scholes option pricing model, the parameters of the factors affecting the option price were changed, and how the option price affected it was investigated and various results were obtained.