Mücâhid b. Cebr'e (ö. 103/721) nispet edilen Tefsîr adlı eserdeki seriyye ve meğâzî bilgilerinin tespit ve değerlendirmesi
The evaluation of reportings about battles made in era of Holy Propet Muhammed in Tefsîr, which is known to be of Mücâhid b. Cebr (d. 103/721)
- Tez No: 296202
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İbn Abbas'ın talebesi olan Mücâhid b. Cebr, tâbiîn devrinin tefsir ilmindeki mümessili kabul edilmiş, birçok sahabeden nakillerde bulunmuştur. Ona nispet edilen Tefsîr adlı eserde, üslubu, tefsirinde garip ve zor olan kelimeleri açıklaması, re'ye yer vermesi, kelimelerin lugavi izahlarını yapması, eski arap eyyamı ve onların din ve örfleri hakkında verdiği bilgilerle, Kur'an'da adı geçen yerleri bizzat gidip görmesi sebebiyle tâbiîn müfessirlerinin orijinal temsilcisi olarak görülmektedir. O seleflerinden re'ye daha fazla yer vermesiyle ayrılmıştır. Rivayetlerinde İsrâiliyyat olduğu için tefsîrine çekince koyanlar da olmuştur.Araştırmamızda Mücâhid b. Cebr'e nisbet edilen Tefsîr adlı eserdeki Hz. Peygamber dönemi savaşlarına (meğâzî ve seriyye) dair rivayetler; onun çağdaşı olan ve meğâzîyle ilgili eserleri bulunan Urve b. Zübeyr, İbn Şihâb ez-Zührî, Musa b. Ukbe ve İbn İshâk'ın eserlerindeki rivayetlerle karşılaştırılarak Mücâhid'in ilgili rivayetlerinin değerlendirmesi yapılmıştır.Araştırmamız sonucunda Mücâhid b. Cebr'in Tefsîr adlı eserindeki Hz. Peygamber dönemi savaşlarına dair verdiği bilgilerle onunla aynı çağlarda yaşayanların verdikleri bilgiler karşılaştırıldığında; Mücâhid'in meğâzîye dair çok fazla bilgi sunmadığı, ancak naklettiği bilgilerin çoğunun onun çağdaşı meğâzî yazarlarının eserlerinde de var olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mücâhid b. Cebr, Who is a student of İbn Abbas, is accepted as a representative of tefsir of tabiîn era end reported many events, words and also tefsir. He is known as an original represantative with his visiting the palces named in Quran; with his manner, explanation, making the semantic explanations, informing about old arabic times, religions and traditions in Tefsîr, which is accepted to be of him. He is different with giving his own opinion more than his followers. Some had also put hasitations to his tefsir for his references to hebrew knowledge.This thesis is making evaluation through analysis and contrast of reportings told about meğâzi and seriyye ?the battles made in the era of Holy Prophet Mohammed ? between of Mücâhid b. Cebr and the others who had produced similer work as follows: Urve b. Zübeyr, İbn Şihâb Ez-Zührî, Musa b. Ukbe and İbn İshâk.As a result of this research it is confirmed that Mücâhid did not give far more knowledge than those who shared the same era and wrote similar works which were all about reportings told about megâzî.