İç denetim ve kurumsal yönetim
Internal audit and corporate governance
  1. Tez No: 296209
  2. Yazar: HANDE KÜPÇÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ KIRLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
İç denetim ve kurumsal yönetim kavramları son yıllarda önemi gittikçe artan kavramlar arasındadır.İç denetim, bir kurumun faaliyetlerini geliştirmek ve onlara değer katmak amacını güden bağımsız ve objektif bir güvence ve danışmanlık faaliyetidir.Kurumsal yönetim, bir işletmenin geleceğe yönelik hedefleri doğrultusunda daha sağlam adımlar atıp daha uzun ömürlü olabilmesi ve öncelikle, hissedarlarının, yatırımcılarının ve çalışanlarının olmak üzere tüm çıkar gruplarının haklarının korunması amacıyla gerçekleştirilen uygulamalar bütünüdür.Etkin bir kurumsal yönetim, etkin bir iç denetimi gerektirir. İç denetim, kurumsal yönetim anlayışının uygulanmasında ihtiyaç duyulan önemli bir araç durumundadır. Kurumsal yönetim ilkelerinin uygulanmasında iç denetim faaliyetinin rolü büyüktür. Güçlü ve etkin bir iç denetim, kurumsal yönetim anlayışının temel başarı faktörlerindendir.Bu çalışmanın amacı, iç denetim ve kurumsal yönetimin önemini, iç denetimin kurumsal yönetimdeki rolünü ve iç denetim sisteminin işletmelerin kurumsal yapıya geçişlerinde yaptığı katkıları açıklamaktır.Çalışma dört bölümden oluşmaktır. Çalışmada, geniş kapsamlı literatür taraması ve eleştirel kaynak incelemesine yer verilmiştir. Ayrıca çalışmanın son bölümünde, iç denetim ve kurumsal yönetim ile ilgili özel bir şirkette gerçekleştirilmiş olan uygulama çalışmasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Internal audit and corporate governance concepts are the ones that have increasing importance in recent years.Internal audit is an independent and objective confidence and consulting activity that pursues the goal of improving an institution?s activities and enriching them.Corporate governance is, the body of practices carried out to provide an enterprise to take stronger steps in the direction of its future goals and to become longer-lived, and to provide protection of rights of all interest groups notably shareholders, enterprisers and workers.Efficient corporate governance needs an efficient internal audit. Internal audit is an important tool that is needed in the implementation of the concept of corporate governance. Internal audit has an important role in implementing corporate governance principles. Strong and effective internal audit is one of the key success factors for corporate governance.The purpose of this study is to indicate the importance of internal audit and corporate governance, the role of internal audit in the corporate institution and also their contributions to the corporate structure.The study consists of four parts. In this study, a comprehensive literature search and critical source review take part. In addition, an implementation that is related to internal audit and corporate governance about a private company, takes place in the last part of the study.