Kurumsal yönetim ve iç denetim ilişkisinin incelenmesine yönelik literatür taraması ve mülakat yöntemi ile incelenmesi
Investigation of the literature of the corporate governance and internal audit relationship
  1. Tez No: 613559
  2. Yazar: CAFER DELEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CÜNEYT DİRİCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kurumsal yönetim çerçevesi, şirket ile menfaat sahipleri arasında sorumlulukların, hakların ve ödüllerin dağıtılmasıyla ilgili olarak açık ve kapalı sözleşmelerden, menfaat sahiplerinin bazen çatışan çıkarlarının görevlerine, imtiyazlarına ve rollerine uygun olarak mutabakatı için usuller ve usullerine uygun prosedürlerden oluşur. Denetleme, kontrol ve bilgi akışlarını doğru bir şekilde sistematik olarak aktarılmasını denetler. İç denetim, kuruluşların amaçlarına ulaşmalarına yardımcı olan dinamik bir meslektir. Bir kuruluşta risk yönetimi, kontrol ve yönetişim süreçlerinin etkinliğinin değerlendirilmesi ve iyileştirilmesi ile ilgilidir. Çalışmanın içerisinde kurumsal düzeyde çalışan on üç firmanın çeşitli yönetici kademelerinde görev yapan kişilerle derinlemesine mülakat yapılmıştır. Yapılan mülakatlar çerçevesinde kurumsal yönetim ve iç denetim konusunda sorular yöneltilmiş ve cevapları detaylı bir şekilde katılımcılardan alınmıştır. Çalışmaya katılan firmalar genel olarak kurumsal yönetim anlayışını benimsemekte ve iç denetim konusunda da çeşitli yöntemler uygulamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The corporate governance framework consists of open and closed contracts with respect to the distribution of responsibilities, rights and rewards between the company and stakeholders, and procedures and procedures in accordance with procedures and procedures for the reconciliation of stakeholders in accordance with their duties, privileges and roles. Audits, controls, and controls information flows to serve as a control and balance system. Internal audit is a dynamic profession that helps organizations achieve their goals. Risk management in an organization is concerned with assessing and improving the effectiveness of control and governance processes. Within the scope of the study, in-depth interviews were conducted with the people working in various executive levels of thirteen companies working at corporate level. In the framework of the interviews, questions were asked about corporate governance and internal audit and their answers were received from the participants in detail. Companies participating in the study generally adopt the corporate governance approach and apply various methods in internal audit.