Sanayi işletmelerinde iç denetim ve kurumsal risk yönetiminin etkileşimi
Interaction of internal audit and corporate risk management in industrial enterprises
- Tez No: 553714
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TÜREDİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
İç denetim ve kurumsal risk yönetimi sürekli gelişen ve karşılıklı olarak birbirleriyle etkileşim içinde bulunan işletme yönetimi kavramlarıdır. İç denetim faaliyetlerinde giderek daha fazla risk odaklı bir yaklaşım benimsenmektedir. Bu yaklaşım da risklerin tanınması, değerlendirilmesi, önceliklendirilmesi ve yönetilmesini gerektirmektedir ve ancak kurumsal risk yönetimi anlayışının benimsenip uygulanmasıyla sağlanabilir. Bu nedenle günümüzde kurumsal risk yönetiminin bulguları iç denetim planının başvuru noktasını oluştururken, kurumsal risk yönetimi faaliyetleri de ancak iç denetim biriminin önderliğinde gelişebilmektedir. Başka bir anlatımla iç denetim birimi, işletmede kurumsal risk yönetimi faaliyetlerinin temel esasını oluşturan, bu faaliyetlerin gelişimini destekleyen öncü birim konumundayken, kurumsal risk yönetimi birimi belirli bir yetkinlik seviyesine geldiğinde de bu birimin çalışmalarından en fazla yararlanan birimlerin başında yine iç denetim gelmektedir. Ülkemizde sınai üretim, gerek ham madde, gerekse enerji kaynakları yönünden önemli düzeyde ithal ürünlere bağımlıdır. Bu durum, ülkenin cari açığı üzerinde baskı oluşturmakta ve ihracatın ithalatı karşılama oranını artırma gereğini ortaya koymaktadır. Ülkemizde iktisadi gelişimin sürdürülebilir olması ve 2023 yılında dünyanın en büyük on gelişmiş ülkesi arasına girme hedefine erişebilmesi, katma değeri yüksek ürünlerin üretilip gerek iç pazara, gerekse dış pazarlara sunulmasıyla mümkündür. Dolayısıyla ülkemizde sanayi işkolunun gelişimi, iktisaden büyümesi ve Türk Lirası'nın istikrarı açısından bir ön koşuldur. Sanayi işkolunun sürdürülebilir şekilde ve uzun vadeli olarak gelişiminin sağlanması da işletmelerin kurumsal olarak yönetilmesiyle mümkündür. Kurumsallığın temelinde bağımsız üyelerle desteklenmiş yetkin üyelerden oluşan etkin yönetim kurullarının işletme faaliyetini gözetip denetlemesi ve yönlendirmesi bulunmaktadır. Bu da ancak yönetim kurulu adına güvence ve danışmanlık faaliyetlerini yürüten etkin bir iç denetim faaliyetinin bulunmasıyla mümkündür. İç denetimin ana faaliyet alanları; iç kontrol, kurumsal risk yönetimi ve kurumsal yönetiminin denetlenmesidir. İşletmelerin sürekliliğinin ve istikrarlı gelişiminin sağlanmasında büyük önem taşıyan kurumsal risk yönetiminin bir işletmede gelişebilmesi için iç denetim faaliyeti önemli role sahiptir. Bilimsel kaynaklarda gerek iç denetimin, gerekse kurumsal risk yönetiminin işletmelerdeki yetkinlik düzeyine yönelik çalışmalar olmakla beraber, iç denetimin sanayi işkolunda kurumsal risk yönetiminin gelişimine katkısını irdeleyen araştırmalar sınırlıdır. Bu çalışmada, Türkiye'de sanayi işletmelerinde iç denetim ve kurumsal risk yönetimi faaliyetlerinin karşılıklı etkileşiminin ne düzeyde olduğu ve bu birimlerin yetkinlik seviyelerini belirleyen değişkenlerin neler olduğu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Internal audit and corporate risk management are the management concepts that are being developed with interaction between each other. Risk based audit approach dominates the todays internal audit applications. Understanding the nature of risks, analyzing, prioritizing and managing them properly are some of the prerequisites of this approach. This can only be achieved by adopting the corporate risk management concept in the organization. Due to this fact, output of the corporate risk management activities is the main input of the internal audit plan. On the other hand, corporate risk management capabilities can only be developed in an organization by the support of the internal audit function. In other words, on one side internal audit is the function that supports the start-up of the corporate risk management applications in an organization, and on the other side internal audit is the main function that benefits from the outputs of corporate risk management. Turkish economy is heavily dependent on the import of energy resources as well as the raw materials used in the production of goods. This fact leads to the deficits in the current accounts of the country resulting the need to increase the ratio of exports over imports. The ability of the country's economy to produce and sell high value added goods in both domestic and export markets is a critical factor to achieve sustainable economical growth and reaching the goal of Turkey for year 2023 which is positioning in the top ten economies of the world. Therefore it is imperative for Turkish economy to develop the industry sector to reach satisfactory economical growth and to have stabilization in the Turkish Lira. Applying the corporate governance rules by the industrial corporations is one of the key success factors to achieve sustainable long-term growth of the industry sector. Corporate governance is dependent on having effective board of directors and their oversight, audit and directing of the entity's activities. This is only possible by having an effective and objective internal audit function. The main areas of interest of internal audit are internal controls, corporate risk management and corporate governance. Hence, internal audit function has a critical role that the corporate risk management to develop in a company. Although there are some studies to examine the competence level of internal audit function or corporate risk management function of the companies, there are very limited studies to reveal the role of the internal audit to develop the corporate risk management in the industrial companies of Turkey. The aim of this study is to determine the role of internal audit function in developing the corporate risk management activities in the industrial companies of Turkey.