Kamu kurumlarında kurumsal risk yönetimi ve risk odaklı iç denetim: Bir model önerisi
Enterprise risk managemenet and risk focused internal audit in public instutations: A model proposal
  1. Tez No: 488996
  2. Yazar: MAŞUK CAHİT UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Kamu İç Kontrol Standartları gereğince kamu idareleri, risklerin tanımlanması, değerlendirilmesi ve izlenmesine dair bir sistem kurmalıdırlar. Risk tanımlama faaliyetlerinin, kamu kurumlarının stratejilerinin belirlendiği planlama süreçlerine entegreli olarak yürütülmesi gerekmektedir. Risk yönetiminin kurum hedeflerinin tutturulmasında önem arz etmesi ve iç denetim birimlerinin de bu konuda danışmanlık faaliyeti yapması öngörülmektedir. Bu kapsamda çalışmanın amacı, Türkiye'de kamu kurumlarında çalışan iç denetçilerin Kurumsal Risk Yönetimi ve risk odaklı iç denetim uygulaması konusundaki farkındalıklarının tespitidir. Bununla birlikte çalışmada Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri'nde risk esaslı bir iç denetim sürecinin nasıl uygulanabileceğini ortaya koymaya amaçlayan bir model önerisi sunulmuştur. Çalışmada ilk olarak, Kurumsal Risk Yönetimi ve iç denetim konuları yerli ve yabancı kaynak yardımı ile açıklanmıştır. Uygulama kısmında ise, çalışmanın genel amacı çerçevesinde gelinen noktayı teşhis etmek için konuyla ilgili temsil kabiliyeti bulunan 9 kamu kurumunun iç denetim biriminde görev yapan 118 iç denetçi ile yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Veri toplama yöntemi olarak, örneklem grubuna yöneltilen ve 4 bölümden oluşan 23 açık uçlu sorulu görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma neticesinde kamuda iç denetçilerin, iç denetim faaliyetlerini risk esaslı olarak yürüttükleri, risk yönetimi konusunda görevleri hakkında yeterli bilgi düzeyine sahip oldukları anlaşılmıştır. Kurumsal Risk Yönetimi konusunda ise gerekli olgunluk düzeyinin henüz yakalanamadığı gözlenmiştir. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri'nde de Kurumsal Risk Yönetimi ve iç denetim konularında çalışmalar yapılması gerektiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Public administrations must create a system to define, evaluate and monitor risks per Public Internal Control Standards. Risk defining activities must be integral to the planning processes where public administration strategies are determined. The consensus of opinion is that risk management is critical for achieving institutional objectives, and that internal audit units should conduct consulting activities in this regard. In this context, the purpose of this study is to determine the level of awareness regarding Enterprise Risk Management and risk focused internal audit practice amongst internal auditors who work in public institutions in Turkey. At the same time, a model is proposed aimed to reveal how a risk focused internal audit process can be implemented in Turkish Agricultural Credit Cooperatives. Firstly, Enterprise Risk Management and internal audit issues are explained using domestic and foreign sources. In the application part, to identify the present state in subject matter, semi-structured interviews are held with 118 internal auditors from 9 different public institutions. As method of data collection, an interview form is used which consists of 23 open-ended questioned divided into 4 sections. The research concludes that internal auditors in public pursue their internal audit activities as risk focused, and that they have sufficient knowledge of their duties with respect to risk management. Regarding Enterprise Risk Management, it has been observed that the required level of maturity has not yet been achieved. It is determined necessary to carry out studies on Enterprise Risk Management and internal audit subjects in Turkish Agricultural Credit Cooperatives.