Analysis of flange-mounted finite rectangular waveguide arrays
Toprak yüzeye açılan sonlu sayıda dikdörtgen dalga kılavuzu dizisi analizi
- Tez No: 29621
- Danışmanlar: DOÇ. DR. O. MERİH BÜYÜKDURA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Sonlu sayıda dalga kılavuzunun sonsuz bir toprak yüzeye gelişigüzel açılması ile oluşan evrimli dizi anten için integral denklemleri ile sistematik bir çözüm yöntemi geliştirilmiştir. Elde edilen integral denklemleri matris denklem ine indirgenmiştir. Bağlaşım matrisi olarak adlandırılan bu matris bütün dalga kılavuzlarındaki bütün kipleri birbirleri ile ilişkilendirir. Denklemin çözümü ile bütün dalga kılavuzlarında temel kip yansıma katsayısı, saçman kiplerin katsayıları ve elektrik alanı bulunabilir. Düzgün aralıklı ve dikdörtgen ızgara biçimli diziler için denklemin çözümünde blok-Toeplitz simetri özelliğinden yararlanılmıştır. Sonlu toprak yüzeye açılan diziler için admitans matrisi hesaplamasına dayanan başka bir yöntem kullanılmıştır. Bu durumda dizi elemanlarının karşılıklı bağlaşımları ve toprak yüzey kenarları yoluyla karşılıklı bağlaşımları genelleştirilmiş tepke kuramı ve kırınımın geometrik kuramı kullanılarak hesaplanmıştır. Anahtar Kelimeler : Dikdörtgen Dalga Kılavuzu, Evrimli Dizi Anten, Admitans Matrisi, Karşılıklı Bağlaşım. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 609.04.01 iv
Özet (Çeviri)
A rigorous integral equation formulation for the analysis of a phased array of flange-mounted waveguide apertures is given for finite number of elements and nonuniform spacings. The resulting set of integral equations is reduced to a matrix equation called the coupling matrix which relates the coefficients of all the modes in all the waveguides to one another. The solution then yields the dominant mode reflection coefficient, coefficients of scattered modes and hence the fields in each waveguide. The block- Toeplitz symmetry property for the uniformly spaced linear and rectangular grid arrays is utilized in the solution of the system of equations. Another approach is used to solve the same problem based on the calculation of the admittance matrix for the case of finite flange termination. In this case mutual coupling and coupling through the edges of ground plane of array elements are calculated using a generalized version of the reciprocity principle and the uniform geometrical theory of diffraction. Keywords : Rectangular Waveguide, Phased Array, Admittance Matrix, Mutual Coupling. Science Code : 609.04.01 111