Finansal gelişme ve ekonomik büyüme ilişkisi: Batı Afrika ülkeleri üzerine bir inceleme
The relationship between financial development and economic growth: A study on West African countries
- Tez No: 697408
- Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN AYKAÇ ALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışma, finansal gelişme ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki Vektör otoregresyon (VAR) ve Granger nedensellik yöntemiyle Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu'nun (COWAS) yedi ülke üzerinde uygulanmıştır. Araştırmamız, uzun vadede ekonomik büyümeyi etkileyen yatırıma odaklanmaktadır. Kullanılan veriler 1970 -2018 yılları kapsamaktadır. Çalışmamızda değişken olarak yatırım, özel sektöre verilen krediler Para arzı (M3), doğrudan yabancı yatırırım, genel hükümet nihai harcamaları, dış ticaret ve tasarruf kullanılmıştır. VAR analizinde etki-tepki fonksiyonu ve varyans ayrıştırma testleri yapılmıştır. Analiz sonuçları, finansal gelişme göstergelerinin yatırımı olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Ancak, bu etkinin derecesi ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Bazı ülkelerde finansal gelişme göstergesi olan özel sektör kredi ve geniş para arzı (M3), yatırım üzerinde düşük bir etkiye sahipken, bazı ülkelerde etkisi güçlüdür Granger nedensellik test sonuçları da ülkelere göre farlılık göstermiştir. Dört farklı sonuç tespit edilmiştir: Finansal gelişmeden yatırma doğru tek yönlü ilişki, yatırımdan finansal gelişmeye doğru tek yönlü ilişki, finansal gelişme göstergeler ile yatırım arasında çift yönlü nedensellik ilişki ve değişkenler arasında nedensellik ilişki olmaması. Bu çalışma ekonomi tarıma dayalı ve finans sistemi gelişmemiş en az gelişmiş ülkeler üzerinde yapılmıştır. Ekonomik gelişme ve insanların refahı sağlamak için finansal sistem geliştirilmesi gerekmektedir. Bankalar özel sektöre verilen krediyi artırmalı. Ayrıca, sürdürülebilir bir ekonomik büyüme elde etmek için hükümet, tarımın ve sanayinin gelişimini desteklemelidir.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between financial development and economic growth in seven countries of the Economic Community of West African States (ECOWAS), covering the period 1970-2018. Vector autoregression (VAR) and Granger causality method were used to show the effect of financial development on investment which is essential for long-term economic growth. In our study, investment, credit to private sector, broad money supply (M3), foreign direct investment, government final expenditure, foreign trade, and savings are used as variables. The results of the analysis, show that financial development indicators have a positive effect on investment. However, the importance of this effect differs from country to country. Credit to private sector and broad money (M3), which are indicators of financial development in some countries, have a low impact on investment, while in some countries the impact is strong. Regarding Granger causality, four different results have been noticed over the countries: a bidirectional causality between financial development and investment, a unidirectional causal flow from investment to financial development, a unidirectional causal flow from financial development indicators to investment, and finally no causality between financial development and investment. This study was conducted on the least developed countries whose economy is based on agriculture with the less developed financial system. The financial system needs to be developed to ensure economic development and human well-being. Banks should increase the credit to private sector and also the quantity of long term credit for investment. Also, the government should support the development of agriculture and industries to achieve sustainable economic growth.