OECD ülkelerinde finansal gelişme ve ekonomik büyüme ilişkisi
Financial development and economic growth in OECD countries
  1. Tez No: 766017
  2. Yazar: YASİN ACER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DEMİRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Finansal gelişme ve ekonomik büyüme ilişkisi, ekonomi yazınında yaygın tartışılmaktadır. Aynı zamanda birbirlerini nasıl etkiledikleri yönünde fikir ayrılıkları bulunmaktadır. Bu çalışmada, seçilmiş OECD (Organisation for Economic Cooperation and Development-Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Örgütü) ülkelerinde finansal gelişme ve ekonomik büyüme ilişkisi 1995-2018 dönemi için ampirik olarak analiz edilmiştir. Çalışmanın analizlerinde finansal gelişmeyi temsilen, IMF (International Monetary Fund-Uluslararası Para Fonu)'nin finansal gelişme endeksi kullanılırken ekonomik büyümeyi temsilen ise kişi başına düşen GSYİH (Gayri Safi Yurt İçi Hasıla) alınmıştır. Ampirik analizlerde paneli oluşturan OECD ülkelerinde yapılan üç farklı testte yatay kesit bağımlılığı olduğu tespit edilmiştir. Buna göre yatay kesit bağımlılığını dikkate alan ikinci nesil birim kök testleri uygulanmıştır. Ayrıca kurulan modeller için homojenlik-heterojenlik durumlarının test edilmesinin yanında değişkenler arasında nedensellik ilişkisinin tespiti için Dumitrescu ve Hurlin testi yapılmıştır. Yapılan ikinci nesil birim kök testlerine göre değişkenlerin seviyede durağan olduğu belirlenmiş ve uygulanan etki testlerinin sonuçlarına uygun olarak rassal etkide panel EKK (En Küçük Kareler) prosedürü takip edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, bağımlı değişken olan ekonomik büyüme ile bağımsız değişkenler olan beşerî sermaye, fiziki sermaye, toplam faktör verimliği ve finansal gelişme arasında pozitif ilişkinin olduğunu göstermiştir. Ek istatistikler, modellerin bir bütün olarak anlamlı ve bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkeni açıklama oranının yüksek olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The relationship between financial development and economic growth has been widely discussed in the economics literature. At the same time, there is no consensus on how they affect each other. In this study, the association between financial development and economic growth in selected OECD (Organization for Economic Cooperation and Development) countries is analyzed empirically for the period of 1995-2018. In the analysis of the study, the financial development index of the IMF (International Monetary Fund) is used to assess financial development, while GDP (Gross Domestic Product) per capita is taken to represent economic growth. In the empirical analysis, the results from the applied tests show the existence of cross-sectional dependence in the variables of the sampled OECD countries that form the panel of the study. Accordingly, second generation unit root tests are conducted. In addition to testing the homogeneity-heterogeneity conditions for the established models, the Dumitrescu and Hurlin test is performed to determine the causality relationships between the variables. According to the second-generation unit root tests, the variables are found stationary at the level and in line with the results, the panel OLS (Ordinary Least Squares) procedure is followed and the random effects estimator is utilized. The results from the model estimates show that there is a positive relationship between the economic growth dependent variable and the human capital, physical capital, total factor productivity, and financial development independent variables. Additional results show that the models as a whole are significant and the degree to which the independent variables explain the dependent variable is relatively high.