Kamu yönetiminde yozlaşma ile mücadele ve etik: Türkiye uygulaması
Endeavours for preventing corruption in public administration and ethics: Applications in Turkey
- Tez No: 296234
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yozlaşma kavramı insanlık tarihi kadar eski bir kavaramdır. Tüm dönemlerde belirli ölçülerde tartışılmış olsa da, günümüzde çok daha fazla gündeme gelmektedir. Bunda gerek teknolojik gelişmelerin gerekse kamu yönetimi anlayışındaki gelişmelerin etkisi büyüktür. Yozlaşma iyi bir devlet yapısının önündeki en büyük engeldir.Bu sebepten ötürü bu çalışmada yozlaşma olgusu ve onunla nasıl mücadele edileceği işlenmiştir. Öncelikle yozlaşma olgusu genel hatlarıyla ortaya konmuş ardından da yozlaşmanın somut ve en çok görülen yolsuzluk olgusu incelenmiştir. Rüşvet ve zimmet gibi maddesel içerikli yolsuzluklar derinlemesine incelenirken kayırma gibi maddesel içerikli olmayan yolsuzluklar da ihmal edilmemiştir. Yozlaşma ile mücadele konusunda da tek etkili yol olan etik kavramı üzerinde durulmuştur. Önce etik genel hatlarıyla açıklanmış daha sonra da kamu yönetiminde etik ilkeler üzerinde durulmuştur.Çalışmanın sonunda kamu yönetimindeki yozlaşma ile mücadelenin, ancak etik davranışın oluşturulması ile etkin bir şekilde yürütülebileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The corruption is as old as human history. At all times people discussed the corruption but today they are disgussing more than the past. Tecnological development and change in the logic of the public administration cause this. Corruption is the biggest obstacle in front of the good governance.Due to this reason, corruption and the ways to block corruption has been reviewed in this study. First, corruption is explained in general terms, and then the types of corruption are examined. The corruptions such as bribery and debit are examined in depth. At the same time the corruption like favorism is examined too. One effective way to prevent corruption is ethic. Because of this, in the third part, firstly ethic has been explained in general terms and then we studied on the code of ethics.Finally we understand that; the best way to prevent corruption, is ethical behavior