Küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansman sorunları ve finansman tercihlerini etkileyen etmenler: Afyonkarahisar ili örneği
Financial problems and the determinants of financial preferences of small and medium-sized enterprises: Evidence from Afyonkarahisar province
  1. Tez No: 296327
  2. Yazar: ÖZGÜL SARILI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ), tüm ülke ekonomilerinde önemli bir yere sahiptir. Bu işletmeler gerek yapısal özellikleri gerekse de ekonomik durumlardan kaynaklanan bir çok sorunla karşı karşıyadır. KOBİ'lerin en önemli sorunlarından birisi de finansman sorunlarıdır. Bu tezin amacı, KOBİ'lerin finansman sorunlarının ve Afyonkarahisar ilinde bulunan KOBİ'lerin finansman tercihlerini etkileyen etmenlerin analiz edilmesidir. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, öncelikle KOBİ'lerin tanımları, özellikleri, avantajları, dezavantajları üzerinde durulmuş daha sonra ise KOBİ'lerin ülke ekonomilerindeki yeri ve önemi ile Türkiye ekonomisindeki yeri ve önemi hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, Türkiye'de KOBİ'lerin genel sorunları, finansman sorunları, finansman kaynakları ve KOBİ'lere destek veren kuruluşlar açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, Afyonkarahisar ilinde faaliyet gösteren KOBİ'lerin finansman sorunları ve finansman tercihlerini tespitine yönelik yapılan bir araştırmanın bulgularına yer verilmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden anket tekniği uygulanmış ve elde edilen veriler de SPSS istatistik paket programı ile değerlendirilerek analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Small and Medium-Sized Enterprises (SMEs) has become important for all economies in the world. SMEs face a lot of problems originating from their structural features and economical situations. The financial problems of SMEs is one of the most problems. The objective of this thesis is to analyse financial problems SMEs and the determinants of financial preferences of SMEs in the province of Afyonkarahisar. This study consists of three chapters. In the first chapter, after focusing on the definitions, features, advantages and disadvantages of SMEs, It has been given information about the importance of SMEs in the country economies and Turkey?s economy. It has been explained general problems, financial problems and financial sources of SMEs and organisation which granted a subsidy to SMEs in the second chapter. The third chapter includes the findings of a research on the determination of financial problems and financial preferences of SMEs existing in Afyonkarahisar province. Face to face interview method of qualitative research was used in this survey and the data of the survey is analysed with SPSS.