Küçük ve orta ölçekli endüstri işletmelerimizde kapasite teknoloji kararı ve otomotiv yan sanayiinde bir uygulama
- Tez No: 41190
- Danışmanlar: PROF.DR. RASİH DEMİRCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
ÖZET İkinci Dünya Savaşından sonra Dünya'da ekonomik, sosyal ve siyasal alanda çok önemli değişmeler meydana gelmiştir. O dönemlere kadar hiç görülmemiş bir hızda ortaya çıkan değişim, günümüzde hızını daha da artırmıştır. Bu gelişmelerin ve değişmelerin en önemli noktasını teknoloji oluşturmaktadır. Teknoloji bir taraftan değişimi hızlandırmakta, diğer taraftan da değişimin hızlanmasıyla yeni teknolojilerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Teknolojik gelişmelerin hızlanması üretim biçimleri ile birlikte tüketici tercihlerinin de değişimini hızlandırmaktadır. Teknolojik gelişmelerin bu hızı küçük ve orta ölçekli işletmelerin de işletme fonksiyonlarım yerine getirmesinde değişikliklere yol açmaktadır..Hızlı değişim ortamının beraberinde getirdiği ekonomik belirsizlik işletmeleri esnek yapılanmaya zorlamaktadır. Küçük ve orta ölçekli endüstri işletmelerin mevcut yapılan hızlı değişime kolaylıkla uyum sağlamaya imkan vermektedir. Gelecekte teknolojinin gelişmesinin daha da artacağı düşünüldüğünde küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomik hayatta daha etkin rol oynayacağı beklenmektedir. Ülkemizdeki küçük ve orta ölçekli endüstri işletmelerin mevcut yapısı, bu işletmelerden beklenen faydaların elde edilmesine engel olmaktadır. Küçük ve orta ölçekli endüstri işletmelerimiz birçok sorunlarla faaliyetlerini sürdürmektedirler. Bu sorunlardan biri olarak kapasite ve teknoloji ilişkisinin kurulamamış olması, rekabet şanslarını azaltmaktadır. Başta finansal sorunlar olmak üzere diğer sorunlar nedeniyle küçük ve orta ölçekli endüstri işletmelerimizde, gelişmiş ülkelerdeki küçük ve orta ölçekli işletmelere göre daha eski -bir teknoloji kullanılmaktadır. Ancak, küçük ve orta ölçekli endüstri işletmeleri istihdama ve üretime olan katkıları nedeniyle ekonomi de önemli paya sahiptirler. Eğer daha ileri teknolojiyi kullanır hale gelirlerse sözkonusu katkıları daha da artacaktır. Ülkemizin mevcut ekonomik yapısı içinde küçük ve orta ölçekli işletmelerimizin çoğu eski teknolojiye sahip makine-teçhizat kullanmaktadır. Buna rağmen tam kapasiteye ulaşamamaktadırlar. Birçok ileri üretim teknolojisine sahip tezgahlar ancak % 40 kapasiteye ulaşabilmektedirler. Buradaki asıl sorun üretimden değil, pazarlamadan kaynaklanmaktadır. Pazarlama sorunlarına öncelik verilerek, daha sonra kapasite ve teknoloji konusunda düzenlemelere gidildiğinde küçük ve orta ölçekli endüstri işletmelerimiz önemli bir rekabet avantajı kazanacaklardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT After World War II there have been very significant changes in the economic, social and political arena in the world. Until that time (World War II). World has not witnessed the kind of unforeseebly fast changes that occured after the world war II and speed of these changes have been increasing even faster. The most important side of these development and changes belong to the area of technologiy. While technology expedites those changes on the other hand increasing speed of technological advances. The increasing speed of technological improvements have also effect and expedite changes in the production methods as well as changes in consumer preferences. Speed of these technological developments have effected on small and medium sized enterprises to change their way of conduct of business functions. The economic uncertainly that comes with fast changiny environment has forced businesses set their organizational structure as flexible as possible. Current structure of small and medium sized industrial enterprises have enough flexibility to adopt these fast changes. If we take into consideration that the speed of technological developments will be increasing, we can expect that in future small and medium sized industrial enterprises will be playing even more effective role in the economy. The current structure of small and medium sized industrial enterprises in our country is not suitable to goin the expected benefits from these enterprises. Our small and medium sized enterprises are carriyg out their operations with their bundle of own problems. One of these problems is that they could not been able to set the relationship between capacity and technology and that reduces their competitive capabilities. When compared with small and medium sized industrial enterprisen in developed countries, our. small and medium sized industrial enterprises have been utilizing outdated technology and have major financial problems. But due to these small and medium sized industrial enterprises contribution to employment and production, they contribute significant amount to our economy as well. If these enterprises come to the point that they can utilize advanced technology their contribution will be even greater. Within the current structure of our country's economic environment, the small and medium sized industrial enterprises have been utilizing outdated technologcal machines and equipments. Even under these conditions they are not operating at full capacity. Several of these enterprises which have advanced production technological VIcapabilities, can only utilize % 40 of their capacity. The major problem does not stems from operational activities but it stems from marketing activities. If our small and medium sized enterprises prioritize their marketing problems and then make proper arrangements about capacity and technology they will gain a very important competitive advantage. VII