Strategic management in developing countries: A case study on Iran's SMEs-after sanctions lift
Gelişmekte olan ülkelerde stratejik yönetim: İran KOBİ'lerinde bir araştırma, ambargonun kaldırılmasından sonra
  1. Tez No: 496506
  2. Yazar: ABBAS SAMADI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LUTFİHAK ALPKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
“Stratejik Yönetim ve Planlama”, büyük şirketlerin ve firmaların gelişiminde hayati bir rol oynar; bu, inkar edilemez bir gerçektir; ancak çok az çalışma, her ekonominin en kritik sektörlerinden biri olarak kabul edilen Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ'ler) gelişimi üzerinde stratejik yönetimden faydalanmanın uygulanabilirliğini incelemiştir. Bu alandaki çalışmalar ağırlıklı olarak gelişmiş ekonomilerde yapılmaktadır ve az sayıda çalışma, kapsam ve metodolojideki kısıtlılıkla birlikte gelişmekte olan ekonomilere odaklanmıştır. İran'daki stratejik yönetim uygulamalarının geçmişi yirmi yıldan azdır. Bununla birlikte, bu tür eğitimler, işletmelerin gerçek gereksinimlerine göre temellendirilmemiştir; böylece bu alandaki pek çok çaba başarısızlığa uğramıştır veya tamamen uygulanmamıştır. KOBİ'lerin performansındaki stratejik yönetimin rolünü değerlendirmeden önce durumlarını, eğilimlerini, stratejik yönetimi uygulama gereksinimlerini anlamalı ve bir adım sonrasında ilerlemeye uygun araç ve materyalleri önermek için karakteristik özelliklerine apaçık bir şekilde erişmeliyiz. Çalışmanın temel amacı, stratejik planlama faaliyetlerinin özelliklerini, araçlarını ve eğilimini keşfederken firma özelliklerinin, algılanan pazar faktörlerinin ve stratejik tercihlerin operasyonel performans üzerine etkilerini incelemek ve KOBİ'lerin performansında stratejik yönetimin örgütsel önemini değerlendirmektir. Anket yöntemi olarak standardize edilmiş yazılı bir anket kullanılmıştır. Blok A'da firmalarla ilgili genel betimsel sorulr soruldu. Blok (B1)'de Stratejistlern Pazar Dinamizmi ve Fiyat Rekabeti gibi çevresel durumlarla ilgili algıları hedeflendi. Blok (B2)'de Stratejistlerin düşük maliyet, farklılaşma stratejileri ve esneklikgibi rekabetçi stratejiler hakkındaki tercihleri yazıldı. Son olarak Blok (B3)'te Operasyonel Performans (Fiyat verimliliği, esneklik, teslimt, Kalite ve genel performans (Finansal performans, pazar performansı, üretim performansı) gibi organizasyonel performans göstergeleri yazıldı. B3 bölümü, ambargonun kaldırılmasından önce ve sonra olmak üzere iki kez cevaplandı. Örneklem çerçevesini İran'ın Tebriz şehrinde rastgele seçilen 60 firma oluşturmaktadır. Bulgular, İran'daki KOBİ'lerin stratejik planlama yaptıklarını, ancak bunların çoğunlukla yapılandırılmamış olduğunu göstermiştir. Stratejik plan kullanmayanlar ve bunu gerekli görmeyenler, bilgi eksikliğinden mustariptir ve belirsizlik üzerine zaman harcarlar. Stratejik planlama dönemi olarak bir yıldan daha kısa bir süre hedefleyenler, hatta bu dönemi yaklaşık üç yıl olarak belirleyen daha büyük firmalar için bu süreler çok da uzun değildir. İran'da, stratejik karar alma merkezileştirilmiş olarak kabul edilmektedir ve firma sahipleri karar almada en etkin role sahiptir; onların ardından ise yönetim kurulu gelmektedir. Stratejik planlamada kullanılan sözlü kaynaklar konusunda hala müşterilerin payı yüksektir ve yazılı kaynaklarda ise firma içinde hazırlanan MIS raporu halen en fazla kullanılan araçtır. Sonuç olarak; toplam satışları artırmak, toplam maliyeti düşürmek ve toplam faktör verimliliğini artırmak araştırma yapılan firmalarda stratejik hedeflerin ilk üç sırasında yer almaktadır. Firmanın operasyonel performansı (teslimat, kalite, esneklik ve maliyet) yaptırımlardan etkilenmiştir. Yaptırımların kaldırılmasının firma performansını olumlu yönde etkilediği görülüyor. Bununla birlikte, genel performansa gelince, yaptırımlar kaldırmasının yalnızca üretim performansı olumlu yönde etkilediği görülüyor. İran ile ilgili ticaretleri desteklemek için uluslararası bankacılık ve sigorta sistemine karşı direnç, firmanın mali performansının önemli ölçüde etkilenmediği ana nedenlerden biri olarak düşünülebilir. Firma özellikleri, algılanan Pazar faktörleri ve stratejk tercihler firmaların genel veoperasyonel performanısını etkiler; örneğin yaptırımlar döneminde düşük maliyet stratejileri, teslimat ve kalite performanslarını olumlu etkilemiştir. Hem yaptırım döneminde hem de sonrasındaki serbest dönemde planlama esnekliğinin, firmanın teslimat ve esneklik performansına olumlu etkileri olmuştur. Bununla birlikte, yaptırımlar döneminde firmanın kalite performansını ve yaptırımlar kaldırıldıktan sonar ise maliyet verimliliğini daha düşük oranda etkilemiştir. Fiyat rekabeti, yaptırımların hafifletilmesinden sonra pazar ve üretim performansını olumsuz etkiledi. Hem yaptırımlar zamanında hem de yaptırımlar kalktıktan sonra planlama süresi firmaların finansal performansını olumlu yönde etkiledi. Yaptırımların kaldırılmasından sonar fiyat rekabeti pazarı ve üretim performansını olumsuz yönde etkiledi. Düşük maliyet stratejisi yaptırım döneminde üretim performansını olumlu etkiledi. Farklılaşma stratejisi, piyasa performansını önemli ölçüde etkiledi. Son yapılan planlama esnekliği, yaptırımlar sırasında üretim performansını olumlu etkiledi. Bu çalışma özet olarak KOBİ'lerin tanımını, durumunu, problemlerini ve firmalarında stratejik yönetim uygulamasını neden kullanmaları veya kullamamaları yönündeki eğilimlerini gözden geçiriyor. Bununla beraber, firmaların stratejik yönetim kullanılmasının genel ve operasyonel performansa etkisini araştırıyor. Belirsiz politik şartlar sebebiyle, İran gibi gelişmekte olan ülkelerde firmalar farkında olmadan kayıtsız bir şekilde stratejik yönetim uygulamaktadırlar. Firmaların stratejik yönetimi uygulamamaya sebep olarak gösterdikleri belirsizliğin etkisi planlama esnekliği ile azaltılabilir. Diğer taraftan, statejik yönetim uygulamayanlar eğitiebilir ve uygun tekniklerle donatılabilirler. Çalışmanın sonuçları firmaların ölçeği büyükçe, stratejik karar verenlerin eğitim seviyesinin de yükseldiğini ve bu kişilerin uzun dönemli stratejik planlama yapmayı tercih ettiklerini gösteriyor. Her ne kadar stratejik kararlar merkezi olarak alınsa da, yakın gelecekte Türkiye örneğinde olduğu gibi tam tersini tecrübe edebiliriz. Gelişmekte olan ülkelerin finansal belirsizlikleri sebebiyle, planlama süresi yaptırımlar zamanında bile finansal performansı olumlu yönde etkileyebilir. Özetle, hem yaptırımlar zamanında ve yaptırımlarsonrasında stratejik planlamanın ve çevresel taramanın İran'daki firmaların performansı üzerinde belirgin bir rolü vardır. Bu uygulama çoğunlukla İran gibi gelişmekte olan ülkelerdeki firmalar için zor koşullarda, belirsiz politik şartlarda ve yaptırım zamanlarında iyi bir araç olabilir.
Özet (Çeviri)
That“Strategic Management and Planning”plays a crucial role in development of large companies is an undeniable fact; however, not many work studied feasibility of strategic management utilization on development of Small and medium sized enterprises (SMEs) which are considered as one of the most critical sectors of each economy. Where studies are done in this area, are mostly conducted in the advanced economies and a few studies have focused on the developing economies with presence of limitations in scope and methodology. Strategic management practice in Iran has less than two decades and managers got familiar with the term“strategy”dusting these years. However, such practices were not based on actual needs of enterprises so that many efforts in this field faced failure or not completely implemented. Prior to assess the role of the strategic management in SMEs performance, we need to get insight of their situation, tendency, requirements for practicing strategic management and one step over, brightly access their characteristic to propose appropriate tools and materials to proceed. This study briefly reviews the strategic management concept, then move to SMEs definition and economical importance, their situation and problems in developing countries focused in Iran, and finally employing strategic management in SMEs and its effect on their performance. The main aim of the study is to uncover the impact of firm characteristics, perceived market factors and strategic choices on operational and general performance while discovering the characteristics, tools and tendency of strategic planning activities, and assessing the organizational significance of strategic management in SMEs performance. On the other hand, obstacles in the practice, and does employing strategic management affects firm performance during and after sanctions lift. Field study using a standardized questionnaire was chosen as the survey method. The sampling frame consists of randomly selected 60 firms in Tabriz city of Iran. The findings indicated that SMEs in Iran do strategic planning, however, mostly unstructured. Those who do not employee strategic plan, suffer from lack of knowledge, and ponder over uncertainty. The firms in general have been targeted less than a year period as their strategic planning period, still even larger firms' planning horizon is about three years, not so long. Strategic decision making in Iran also is considered centralized and the owner has the most significant role in making strategic decisions, followed by board of directors. About the oral sources used in strategic planning, still customer stands high, and in written sources, MIS report prepared within the firm has the highest usage. Finally, increasing total sales, reducing total cost, and increasing total factors productivity are the top three goals set by studied firms as a strategic goal. Effects of firm characteristics, perceived market factors and strategic choices on general and operational performance, low cost strategy positively impacted delivery and quality performance of the firms during the sanctions period. Planning flexibility had positive impact on firm delivery and flexibility performances both during the sanctions as well as after sanctions lift. However, with lower significance it impacted the quality performance of the firm during the sanctions, and cost efficiency after the sanctions lift. Planning time period affected financial performance of the firm both in sanction time and after its lift. Price competition negatively affected market and production performance after sanctions relief. Low cost strategy positively affected the production performance during the sanctions period. Differentiation strategy affected market performance significantly. The last, planning flexibility affected production performance positively during the sanctions. In sum, strategic planning and environmental scanning has a positive role in firm's performance in Iran, during the sanctions and after sanctions lift. This practice can be a good tool for firms in developing countries like Iran, mostly in tough circumstance such as sanctions, unstable political situations etc.