Firma piyasa değerinin belirlenmesinde ekonomik değer (EVA) ve geleneksel performans ölçüm sistemlerinin incelenmesi: İMKB firmaları üzerine bir uygulama
Analysing the economic value added and conventional performance measureses in determining the market vale added : An emprical study on the ISE companies
- Tez No: 296342
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH DURER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada firma piyasa değerini ve ekonomik kârlılığı ölçen yöntemler incelenmiştir. Şirket değerini inceleyen geleneksel yöntemler ile çağdaş bir finansal performans ölçüm sistemi olan ekonomik katma değer (EVA) yaklaşımının teorik alt yapısı, ve hesaplanması üzerinde durulmuştur. EVA' nın piyasa değeri ile olan ilişkisi irdelenerek, geleneksel muhasebeye dayalı değer ölçütlerine göre üstün yönleri ve zaafları tartışılarak açıklanmıştır. Bu çalışmanın amacı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) işlem gören firmalar üzerinden, firma piyasa değerinin belirlenmesinde, geleneksel performans ölçüm sistemleri ile ekonomik katma değerin incelenmesi ve karşılaştırılmasıdır. Bu çalışmanın diğer çalışmalardan farkı, İMKB gibi gelişmekte olan bir sermaye piyasasında, farklı analiz teknikleri kullanmasıdır. Bu çalışmada, 2006-2010 yılları arasında İMKB'de işlem gören ve reel sektör firmalarını kapsayan fixed effects panel veri analizi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, piyasa değerinin ekonomik katma değer ile pozitif bir ilişkiye sahip olduğu ve analize dahil edilen geleneksel değer ölçütlerinden varlıkların getirisi dışında, şirketin piyasa değerindeki değişimini açıklayamadığı dolayısıyla söz konusu geleneksel ölçütlerin bir şirketin ve hissedarların değerini aynı zamanda ekonomik kârını ölçmede EVA' dan daha az etkin analiz araçları olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, financial measurement systems are investigated with an emphasis on determining economic profitability and value of a company. Conventional performance measures dealing with the value of the company and theoretical approaches on measures like EVA (Economic Value Added) are reviewed. Correlation between EVA and Market Value and market ? value of share (MV) is investigated and the advantages and disadvantages compared to the conventional accounting performance measures are discussed. The purpose of this thesis is to explore and compare how the firm market value is affected by conventional performance measures and economic value added on the firms in Istanbul Stock Exchange (ISE). This thesis is unique because it employs different analysis techniques in a developing market, namely ISE. This study employs panel data analysis on a sample of 320 firm-year observations for Real Sector firms in Istanbul Stock Exchange (ISE) covering the time span of 5 years over the 2006-2010 periods. This study provides that the market valu of the Company has a positive correlation with the economic value added and changes in the market value of the Company cannot be explained by conventional performance measures included in the study except return on equity (roe), and therefore the conventional performance measures are less effective than EVA in measuring financial performance of a company.