Kadın girişimciler: Girişimciliğin iş yaşamı-aile yaşamı dengesi üzerindeki etkisinin incelenmesine yönelik bir uygulama
Woman entrepreneurs: An application for surveying the effect of woman entrepreneurship on work life-family life balance
  1. Tez No: 296341
  2. Yazar: BERNA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YONCA GÜROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
İs yasamı-aile yasamı dengesinden, is yasamı-aile yasamı çatısmasının olmadığı durumlarda söz edilebilir. Bu çerçevede ele alındığında is-aile yasam çatısması; is ve aile alanlarından kaynaklanan rol taleplerinin bazı yönleriyle birbirleri ile karsılıklı uyumsuz olması sonucunda meydana gelen bir tür roller arası çatısma seklinde tanımlanabilmektedir. Bu çalısmada kadın girisimcilerde girisimciliğin is yasamı-aile yasamı dengesi üzerindeki etkisi incelenmektedir. Bu amaçla, is aile yasam çatısması kavramı ve bu kavramın alt boyutları olan is-aile çatısması (is rolünün aile rolü ile çatısması) ve aile-is çatısması (ailerolünün-is rolü ile çatısması) kadın girisimcilerin yasamlarındaki stres düzeyleri ve aile yasamı tatminleri üzerindeki etkileri incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of ?work-family balance? is traditionally and frequently viewed as the absence of work?family conflict. Considering this context work-family conflict is a kind of mutual conflict of different roles that occurs when there are many role demands in family and work area incompatible with each other by some of the aspects. This study is an application for surveying the effect of woman entrepreneurship on work lifefamily life balance. For this purpose, this study is surveying the effects of the concept of work-family life conflict and sub-concepts; family to work conflict ( family role conflicts with work role ) and work to family conflict ( work role conflicts with family role ) on woman entrepreneurs family life satisfaction and stress levels of their lives.