Yatırımcılar açısından şirket değerinin belirlenmesinde katma değeri ölçen yöntemler ve bir uygulama
The methods measuring value added to assess firm value from investors perspective and an application
- Tez No: 215190
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalısmada yatırımcılar açısından sirket degeri, hissedar degeri ve ekonomik karlılıgını ölçen yöntemler incelenmistir. Sirket degerini inceleyen geleneksel yöntemler ile katma deger yaratarak pay sahiplerinin servetini arttırmanın önemi vurgulayan, yeni bir finansal ölçü olarak bilinen ve deger ölçütü olarak kullanılan EVA hakkındaki teorik yaklasımlara yer verilmistir. EVA' nın piyasa katma degeri (MVA), piyasa- hisse senedi degeri ile olan iliskisi irdelenerek EVA' nın ekonomik kar ve artık kar kavramları ile olan iliskisi, geleneksel muhasebeye dayalı deger ölçütlerine göre üstün yönleri ve zaafları tartısılarak açıklanmıstır. Literatür taraması yapılarak EVA' nın sirket degeri tespitinde kullanımı anlatılmıs olup genel kabul görmüs muhasebe kurallarına göre hazırlanmıs mali tablolara uygulanamamasının nedenleri ayrıntılı incelenmistir. Teorik bilgilerden hareketle, hisse senetleri MKB' de islem gören iki sirketin verileri üzerine, ekonomik katma deger, piyasa katma deger analizi ile geleneksel deger ölçüm sistemi olan indirgenmis nakit akım modeli uygulanmıs olup EVA ile MVA arasında iliskinin dogrulugu arastırılmıstır. Çalısma sonucunda Bolu Çimento A.S.' nin 2006 yılı faaliyet raporuna göre dönem net karının ekonomik kar oldugu ve hissedarlarına artı deger yarattıgını gösteren sonuçlara ulasılmıstır. Sirket sermaye maliyetini asan bir getiri elde etmekte ve hissedarlarına tatminkâr bir artı deger bırakmaktadır. kinci uygulamamızı yaptıgımız Göltas A.S.' nin ise 2006 faaliyet yılına iliskin açıklanan dönem net karının gerçekte bir ekonomik kar olmadıgı ve varlıklarını etkin kullanmayan bir sirket oldugu sonuçlarına ulasılmıstır. Dünyada ve Türkiye' de yapılan deneysel çalısmalardan da esinlenerek ekonomik katma degerin piyasa katma degeri ile pozitif bir iliskiye sahip oldugu ve geleneksel deger ölçütlerinin hisse senedi fiyatlarında ve sirketin piyasa degerindeki degisimini açıklayamadıgı dolayısıyla söz konusu geleneksel ölçütlerin bir sirketin ve hissedarların degerini aynı zamanda ekonomik karını ölçmede EVA' dan daha az etkin analiz araçları oldugu sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, financial measurement systems are investigated with an emphasis on determining economic profitability and value of a company. Conventional performance measures dealing with the value of the company and theoretical approaches on measures like EVA (Economic Value Added) are reviewed; EVA is known as a new financial measure and used as a performance measure aiming to increase the wealth level of shareholders with creating a value added. Correlation between EVA and Market Value Added (MVA) and market ? value of share (MV) is investigated and the relation between EVA and economic profit and residual profit as well as the advantages and disadvantages compared to the conventional accounting performance measures are discussed. With a background review, using EVA in corporate valuation is explained and effects of EVA and other measurement systems on market value added are discussed. By taking into account the theoretical models, correlation between EVA and MVA is investigated by working on a case study where MVA can be expressed by EVA and conventional measures such as net profit, profit per share and return on equity (ROE), using data of a company listed in MKB (Istanbul Stock Exchange). The study shows that according to the annual report of the Company for 2006, the profit of the Company is an economic profit creating a value added for its shareholders. The Company earns above the cost of capital while creating satisfactory asset for its shareholders. In the light of experimental studies carried out in Turkey and all over the world, it is found that the EVA of the Company has a positive correlation with the market value added and changes in the market value of the Company cannot be explained by conventional performance measures, and therefore the conventional performance measures are less effective than EVA in measuring financial performance of a company.