Gerilla pazarlamanın marka çağrışımı ile ilişkisi ve bir uygulama
The relationship between guerrilla marketing and brand association and an aplication
- Tez No: 296343
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. EBRU ENGİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Gerilla pazarlama; rakibin taklit edemeyeceği, yaratıcı yöntemlerin kullanıldığı müşteriyi ilginç taktiklerle etkileyebildiği pazarlama felsefesidir. Bu yöntemi kullanan işletmeler rakiplerine göre müşterinin zihninde istediği yeri elde edebilmektedir. Bu sayede piyasaya ilk defa girmiş gibi müşterinin alışkanlıklarını değiştirmeyi ve kendi markalarını satın almaları konusunda sistemli çalışmalar yapmayı sağlamaktadır.Marka oluşturmak ve markaya iyi bir pazar sağlamak için reklam ve halkla ilişkiler çalışmaları önemsenmektedir. Bir markanın sık sık reklamının yapılması, devamlı ekranlarda görülmesi tüketicide marka ile ilgili güçlü bir çağrışım yapar. Çağrışımlar tüketiciye markayla ilgili bilgileri hatırlatır. Bu çerçevede gerilla pazarlama faaliyetleri ve marka çağrışımı ilişkisi üzerine bir inceleme yapılmıştır. İnceleme için kalitatif bir metot seçilmiş ve uzman görüşleri alınmıştır. Görüşülen uzmanların verdikleri bilgiler doğrultusunda gerilla pazarlama faaliyetleri ile marka çağrışımı kavramları arasında bir ilişki olduğu ancak bunun çok etkili ve güçlü bir ilişki olmadığı sebebinin ise marka çağrışımının sadece gerilla pazarlama kullanılarak yaratılmasının yavaş ve maliyetli olabileceğidir.
Özet (Çeviri)
Guerrilla marketing, the opponent could not imitate the creative methods used interesting tactics to influence the marketing philosophy of the customer. Businesses that use this method, compared to its competitors are able to obtain the customer's mind at any location. In this way the first time entered the market to purchase their own brands, such as customer habits change, and provides about the system to work.Brand to create and provide a good market for brand advertising and public relations work seriously. Often advertise a brand, continuously displays a strong association with the brand makes the consumer seen. Relevant information to remind the consumer brand associations. In this framework, the activities of guerrilla marketing and the relationship between brand association observed. The qualitative method chosen for the research, and the specialist views taken. According to the views there is a relationship between guerilla marketing and the brand associations but it is not so effective and strong because of creating a brand association only by using guerilla marketing can be slow and expensive.