Kültürel ve etnik pazarlarda gerilla pazarlama stratejilerinin etkinliği: Farklı kültürel gruplara yönelik bir karşılaştırmalı inceleme
The effectiveness of guerrilla marketing strategies in cultural and ethnic markets: A comparative study of different cultural groups
- Tez No: 938684
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BİRGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnteraktif Medya Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, gerilla pazarlama yöntemlerinin kültürel ve etnik pazarlardaki etki düzeyini ve bu stratejilerin toplumsal dinamiklerle ilişkisini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Geleneksel pazarlama tekniklerinin aksine, gerilla pazarlama; yaratıcı, düşük bütçeli ve beklenmedik yaklaşımlarla tüketici etkileşimini hedefleyen bir strateji olarak öne çıkmaktadır. Toplumların kültürel dokusu, sosyal değer yargıları ve tüketici davranışındaki çeşitlilik, bu tür yenilikçi stratejilerin başarısında belirleyici rol oynamaktadır. Çalışma kapsamında, gerilla pazarlama uygulamalarının farklı kültürel bağlamlarda nasıl algılandığı, tüketici tepkilerinin kültürel kodlarla ilişkisi ve stratejik uyumun kampanya performansına etkisi ele alınmıştır. Araştırma sonuçları, kültürel duyarlılık gösteren kampanyaların tüketici katılımını artırdığını, buna karşılık kültürel ögelerin ihmal edildiği durumlarda marka itibarının riske girdiğini ortaya koymaktadır. Özellikle etnik grupların sembolik değerlerine saygı gösteren stratejilerin, tüketici sadakati ve marka aidiyeti oluşturmada daha etkili olduğu gözlemlenmiştir. Bu bağlamda, çalışmada Hofstede'nin Kültürel Boyutlar Teorisi temel alınmıştır. Bu teori, bireylerin davranışlarının kültürel değerler doğrultusunda nasıl şekillendiğini açıklayarak, gerilla pazarlama stratejilerinin farklı toplumsal yapılar içindeki algısını değerlendirmek için önemli bir çerçeve sunmaktadır. Sonuç olarak, gerilla pazarlamanın küresel pazarlarda etkinliği; kültürel bağlama uyum sağlayan esnek stratejilerin geliştirilmesine bağlıdır. Giderek küreselleşen tüketici pazarlarında, markaların yerel kültürel dinamikleri anlaması ve bu dinamikleri yaratıcı kampanyalarla harmanlaması, hem rekabet avantajı hem de toplumsal kabul açısından kritik önem taşımaktadır. Bu bağlamda, kültürel farklılıklara duyarlı stratejilerin benimsenmesi, markaların küresel ölçekte sürdürülebilir başarı elde etmesinde önemli rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyze the impact level of guerrilla marketing methods in cultural and ethnic markets and the relationship of these strategies with societal dynamics. Unlike traditional marketing techniques, guerrilla marketing stands out as a strategy that targets consumer engagement through creative, low-budget, and unexpected approaches. The cultural fabric of societies, social value judgments, and diversity in consumer behavior play a decisive role in the success of such innovative strategies. Within the scope of the study, how guerrilla marketing practices are perceived in different cultural contexts, the relationship between consumer responses and cultural codes, and the impact of strategic alignment on campaign performance are addressed. The research results reveal that campaigns demonstrating cultural sensitivity increase consumer engagement, whereas neglecting cultural elements risks brand reputation. Strategies that respect the symbolic values of ethnic groups, in particular, have been observed to be more effective in fostering consumer loyalty and brand affiliation. In this context, the study is based on Hofstede's Cultural Dimensions Theory. This theory explains how individuals' behaviors are shaped by cultural values, providing a crucial framework for evaluating the perceptions of guerilla marketing strategies within different social structures. In conclusion, the effectiveness of guerrilla marketing in global markets depends on developing flexible strategies adapted to cultural contexts. In increasingly globalized consumer markets, brands' understanding of local cultural dynamics and their integration into creative campaigns is critically important for both competitive advantage and societal acceptance. In this context, adopting culturally sensitive strategies plays a crucial role in enabling brands to achieve sustainable success on a global scale.