Countertechnique aracılığıyla solo koreografi üretimi
Solo choreography creation through countertechnique
- Tez No: 951229
- Danışmanlar: PROF. TUĞÇE ULUGÜN TUNA
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Modern Dans Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Eser ve eser metni çalışmalarında, Countertechnique güncel hareket ve dans tekniğini tüm yönleriyle ele alarak, Countertechnique aracılığıyla solo koreografi üretimi amaçlanmıştır. Tekniğin metodolojisi koreograf için, sanat pratiğinde hem kavramsal çerçevenin oluşturulmasında hem de kavramların sahneye konulmasında bir zemin oluşturur. Çalışmada, araştırma metotları olarak; makale ve kitap okumaları ve kişisel görüşmeler yapılmıştır. Solo üretim çalışmaları için, stüdyoda hareket araştırmaları, doğaçlama ve kompozisyon çalışmaları yapılmış, video ve ışık tasarımı tamamlayıcı sanatsal unsurlar ile ilgili iş birlikleri gerçekleştirilmiştir. Üretimini gerçekleştirdiğim“Oylum”isimli solo çağdaş dans koreografisinin, Countertechnique konseptinden ilhamla beden/uzam farkındalığı ve inisiyatif almak kavramları doğrultusunda yine aynı teknik aracılığıyla tasarısı belgelendi ve bu süreci destekleyen inceleme ve araştırmalarla birlikte dokümante edilerek eser metni çalışması tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This work and its accompanying text explore Countertechnique as a contemporary movement and dance methodology, with a focus on its potential as a tool for choreographic creation. The technique's framework provides a foundation for the choreographer in both forming the concepts of the artistic practice and translating ideas into performance. This study employed research methods including literature reviews of scholarly articles and books, along with personal interviews. Alongside this researches for the solo creation processes, movement research, improvisation, and compositional explorations were conducted within the studio setting. Furthermore, collaborations were undertaken concerning complementary artistic elements such as video and lighting design. The solo contemporary dance piece Oylum, which I created, was shaped through principles drawn from Countertechnique—particularly body-space awareness and the notion of taking initiative. The choreographic process which uses the same dance technique as a movement generator was documented, and this text also includes the research and reflections that informed and supported the creation.