Avanos çömlekçi çamuru üzerine ham sırüstü (mayolika) dekor uygulaması
Applications on glaze majolica Avanos clay
- Tez No: 296369
- Danışmanlar: DOÇ. SONER GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Mayolika dekorları, ilk olarak 15.yy. da Kuzey Afrika ülkelerinden gemilerle İspanya'ya getirilip, oradan da İtalya ve birçok ülkeye yayılmıştır. Adını İspanya yakınlarındaki Mayorka adasından alan mayolika birçok ülkelere göre de farklılıklar göstermektedir. Önceleri porselenleri taklit etmek amacıyla, kırmızı renkli olan seramik yüzeyin, bisküvi pişirimi yapıldıktan sonra beyaz opak sır ile sırlanıp, üzerine değişik boyalarla desenler yapılmıştır. Sonraları farklı renkteki çamurlara da mayolika dekor yöntemi uygulanmaya başlanmıştır.Bu çalışmada Nevşehir ilinin, tarih öncesi ilk yerleşim yerlerinden biri olan Avanos ilçesinin çömlekçi çamurundan yapılan seramik formların, beyaz opak sır ile sırlanıp, ham sır üzerine mayolika dekorunu uygulayarak 1050°C de pişirilmesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mayolika decors, first as a 15th Century North African countries also brought to Spain by ship and from there spread to Italy and to many countries. The name of the Spanish island of Majorca, near the mayolika also vary according to several countries. Previously, in order to imitate porcelain, ceramic surface is red in color, opaque white glaze with the sırlanıp after biscuit firing, were made on the patterns of different dyes. Later, different colored mud began to apply the method mayolika decor.In this study, the province of Nevsehir, is one of the first settlement of prehistoric pottery in the town of Avanos potter's clay forms, with white opaque glaze, mayolika decor on the raw glaze at 1050°C by following the cooking take place.