Çömlekçi tornasında sanatsal uygulamalar
Artistic applications on potter's wheel
  1. Tez No: 677042
  2. Yazar: GÖKHAN ÖLMEZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. İSMAİL YARDIMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Seramik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Birinci bölümde çömlekçiliğin tarihsel süreci, neolitik dönemden günümüze kadar geçen zaman dilimindeki gelişmeleri ve çömlekçi tornasının yine günümüze kadar gözlemlenen gelişmelerine değinilmiştir. Çömlekçi tornasının çömlekçiliğe kazandırdığı hızdan ve çömlekçiliği geliştirdiğinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise, bir zanaat olarak başlayan çömlekçiliğin tarihinin sanata nasıl dahil olduğu anlatılmaktadır. Konunun kavranması için Anadolu'dan örnekler verilmiştir. Anadolu' da hala geleneksel çömlek üretimi yapan Menemen, Karacasu, Avanos, Kınık, Sorkun çömlekçiliği anlatılmıştır. Bu bölümde son olarak çömlekçiliğin zanaat alanından sanatsal alana geçiş sürecinde çok önemli bir geçiş dönemi olan stüdyo çömlekçiliğinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise, çoğunlukla çömlekçi tornasında çalışmış ve üretmiş ve üretmeye devam eden, Türkiye'den ve Dünya'dan örnekler verilmiş ve zanaat olarak görülen çömlekçiliğin sanatsal alanla arasında bir köprü kuran Peter Voulkos'un sanat görüşünden bahsedilmiştir. Kişisel uygulamalarla konunun anlaşılması ve pekiştirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first chapter, the historical process of pottery, its developments from the Neolithic period to the present, and the observed developments of the potter's wheel until today has been mentioned. In these condpart, it is explaine the history of pottery, which started as a craft and was included in art. In order to understand the subject, examples are given from potttery craft in Anatolia. The pottery of Menemen, Karacasu, Avanos, Kınık, Sorkun which stil produces traditional pottery in Anatolia is described. In this section, studio pottery which is a very important transition period is mentioned in the transition process of pottery from craft toartisticfield. Inthethirdpart, the artists examples from Turkey and World which worked and produced on a potter' s wheel and continue to produce are given. Also in this part, it is mentioned from the art view of Peter Voulkos whoe stablished a bridge between pottery as a craft and the artistic field. The subject has been tried to understand and reinforced with personal practices.