Anadolu'da geçmişten günümüze çamur tornasında hayvansal figüratif formlar ve yorumlamaları
Animal figuratory forms and their interpretations in a mud turn in Anatolia from past to present
  1. Tez No: 677060
  2. Yazar: ÖMER FARUK SÖYLER
  3. Danışmanlar: PROF. İSMAİL YARDIMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Seramik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Birinci bölümde çömlekçiliğin ortaya çıkışı ve Anadolu'daki gelişimine katkı sağlayan Avanos, Menemen, Sorkun, Karacasu ve Kınık merkezlerinde coğrafi konum, seramik ustaların kullandıkları çamur ve amaca uygun üretmiş oldukları seramik ürünler hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde torna kavramının tanımına, çeşitlerine, şekillendirme ve dekor yöntemlerine, sırlanması ve pişirilmesi yer verilmiştir. Simetrik formların şekil verilmesinde kullanılan torna el tornası ile başlayıp ayak tornası, pedallı torna ile gelişim göstererek günümüzde kullandığımız elektrikli tornalardan bahsedilmektedir. Üçüncü bölümde Anadolu'da ve Dünyada hayvan figürlü formların genel tarihi ve günümüze kadar olan kullanımına yer verilmiştir. Günümüzde çamur tornasında hayvan figürlü üretilen formların şekillendirme yöntemlerinden, birleştirme aşamalarına kadar nelere dikkat edilmesi gerekir, bahsedilmektedir. Dördüncü bölümde çamur tornasında çekilmiş seramik formları hayvansal figüratif eserlere dönüştüren sanatçılara değinilmiştir. Beşinci bölümde ise, araştırmalar sonucu, çömlekçi tornasında çekilen parçaların kesilip, birbirlerine eklenerek yeni çağdaş seramik formlar ortaya konulmuş ve bir öneri olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the first chapter, information is given about the geographical location, the clay used by the ceramic masters and the ceramic products they produced in accordance with the purpose in Avanos, Menemen, Sorkun, Karacasu and Kınık centers that contributed to the emergence of pottery and its development in Anatolia. In the second part, the definition of the concept of lathe, its types, shaping and decoration methods, glazing and firing are given. Electric lathes that we use today are mentioned, starting with the lathe, which is used in shaping symmetrical forms, and progressing with the foot lathe and pedal lathe. In the third chapter, the general history of forms with animal figures in Anatolia and the world and their use until today are given. Today, it is mentioned what should be considered from the shaping methods to the assembly stages of the forms produced with animal figures on the mud lathe. In the fourth chapter, the artists who transformed the ceramic forms drawn in a mud lathe into animal figurative works were mentioned. In the fifth chapter, as a result of the researches, new contemporary ceramic forms were presented by cutting the pieces taken on a potter's lathe and adding them to each other, and presented as a suggestion.