Programlanabilir kontrol ünitesi ile motor dönme sayısı ayarı
Motor revolution control with programmable control unit
  1. Tez No: 29637
  2. Yazar: MURAT CENK ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜR TÜTÜNCÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
1. bölümde genel olarak kontrol sistemleri hakkında bilgi verilmiş, daha sonra PLC 'lerin tanıtımı genel olarak yapılmış 3. bölümde ise STEP 5 programlama dili incelenmiş ve S5-90U PLC teknik özellikleri verilmiş ve bu PLC ile bir DC motor kontrolü gerçeklenmiştir. Eklerde de kullanılan devreler baskı devre şemaları ile birlikte yapılan programlar verilmiştir. Motor hızını değiştirecek yönde etki yapacak girişler toggle siviçler yardımıyla sağlanmıştır. Tasarlanan elektronik kartlar ise PLC 'den gelen referans gerilime göre motor hızını ayarlayan ve PLC 'ye geri besleme işaretini sağlayan devrelerdir. PLC girişindeki anahtarların konumlarına göre sayısal çıkışlar vermekte ve bu çıkışlara uygun olarak motor hızı kontrol edilmektedir. - 75 -
Özet (Çeviri)
SUMMARY MOTOR REVOLUTION CONTROL WITH PROGRAMMABLE CONTROL UNIT In the first section, generally a short information about control systems is given, then a general introduction of PLC 's is made, in the third section programming language of STEP-5 is examined, also technical specifications of S5-90U PLC is given and in addition to this a DC motor control is confirmed with this PLC. In the appendix circuits, plans of printed circuits and programs are given. Inputs which are effective on the motor speed is obtained by toggle switches. The designed circuits are either effective on the motor speed related to the reference voltage of PLC or the ones obtaining feedback signal for the PLC. According to the condition of the switches on the inputs PLC gives out digital outputs and through this outputs motor speed is controlled. - 76 -