Liderlik tarzının stratejik değişime etkisi üzerine bir araştırma
An investigation of the influence of the leadership's style on strategic change
  1. Tez No: 296372
  2. Yazar: MİNE ŞENEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS ÖZKARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Örgütlerin içsel ve dışsal fırsatları ve tehditleri değerlendirebilmeleri ve şartlar doğrultusunda değişebilme yetenekleri, onların rekabet ortamında hayatta kalabilmelerini sağlayan en önemli yollardan biridir. Örgütsel cevapların doğası ve etkinliği üst yönetimin stratejik konuları nasıl yorumladığına bağlıdır. Yöneticilerin, örgütlerin şu anki ve gelecekteki stratejisini etkileyen olayları ve gelişmeleri tanımlamadaki rolü, işletme ve onun dışsal çevresi arasında önemli bir bağlantı sağlar. Buradan yola çıkarak, bu tez çalışması yöneticilerin liderlik tarzı, demografik özellikleri ve bu yöneticilerin çalıştıkları örgütlerin stratejik değişimleri arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Örgüt yaşı, örgüt büyüklüğü ve sahiplik durumu göz önünde bulundurularak yapılan çalışmada, stratejik değişim gerçekleştirme olasılığının fazla olduğu işletmelerde, işlem bazlı liderlik tarzını benimseyen, erkek ve eğitim seviyesi yüksek yöneticilerin daha başarılı oldukları bulunmuştur. Sonuçlar, yöneticilerin bilişsel bakış açılarını yansıtan demografik değişkenlerin ve liderlik tarzlarının, stratejik değişim gerçekleştirilmesinde etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Capabilities of organizations regarding assessment of internal and external opportunities and threats, and transforming themselves accordingly, is one of the ways to provide their survivals in a competitive environment. The nature of organizational answers and effectiveness depends on how they are interpreted by the upper management. The role of the management in defining the events and developments that affects the current and future strategies provides an important link between the organization?s internal and external environment. For this reasons, this thesis work attempts to connect managers? leadership style, demographical characteristics and the strategic change of the organizations that they work. In this research conducted by controlling organization size, age and ownership, it has been found that in organizations with higher probability of implementing strategic change, male and well educated managers that adopts transactional leadership style is more successful than others. Results show that demographic variables and leadership styles that reflect the cognitive perspectives of managers are effective in the realization of strategic change.