Ambivalence and hybridity in the novels of Salman Rushdie
Salman Rushdie romanlarında ikilem ve melezleşme
  1. Tez No: 296407
  2. Yazar: YELİZ ŞEKERCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ ÇELİKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma Salman Rushdie'nin Gece Yarısı Çocukları, Utanç ve Şeytan Ayetleri romanlarının ikilem ve melezleşme açısından analizini sunmaktadır. Çalışmanın odak noktası sömürgeci söylem tarafından kültürel olarak oluşturulmuş sömürgeci ve sömürülen kimliklerin temsilinin ne ölçüde otantik ve güvenilir olduğunu sorgulamaktır. Melez ve arada kalmış kimlikleri konu edinmesi bakımından, Rushdie'nin romanları sömürgeci söylemin otoritesini sorunsallaştıran ve yıkan sömürgecilik sonrası söylemin bir parçası olarak ele alınır.Çalışma iki bölümden oluşmaktadır: teorik ve analitik. Birinci bölüm sömürgecilik ve sömürgeci söylem ile bu ana kavramların eleştirisini yapan sömürgecilik sonrası yaklaşımlar hakkında artalan bilgisi sunmaktadır. Analitik kısım teorik bilginin Rushdie'nin Gece Yarısı Çocukları, Utanç ve Şeytan Ayetleri romanlarına uygulandığı üç bölümü içerir.Bu çalışmanın amacı sömürgeci ve sömürgecilik sonrası söylem temsilleri doğrultusunda ikilem ve melezleşme, sömürgeci ve sömürgecilik sonrası kimlik kavramlarını ve ne ölçüde bunların Rushdie'nin romanlarında yer aldığını keşfetmektir. Bu çerçevede, bu çalışma Rushdie'nin romanlarında yer verilen arada kalmış ve melez kimliklerin sömürgeci söylem tarafından yüceltilen sabit ve özcü kimliklerin otantik temsillerine karşı bir tehdit oluşturduğunu ve böylece onun otorite iddiasını yıktığını öne sürer.
Özet (Çeviri)
This study presents an analysis of Salman Rushdie?s novels Midnight?s Children, Shame and The Satanic Verses from the point of ambivalence and hybridity. The main focus of the study is to question to what extent the representation of culturally constructed identities of both the colonizer and the colonized by colonial discourse are authentic and reliable. In their concern for hybrid and ambivalent identities, Rushdie?s novels are handled as part of postcolonial discourse subverting and problematizing the authority of colonial discourse.The study is composed of two parts: the theoretical and analytical. Chapter One presents background information about colonialism and colonial discourse together with postcolonial approaches critical of these key concepts. The Analytical part includes three chapters in which theoretical information is applied to Rushdie?s Midnight?s Children, Shame and The SatanicVerses.The aim of this thesis is to explore the ambivalence and hybridity, the concepts of colonial and postcolonial identity in line with the representations of colonial and postcolonial discourse, and the extent to which these are rooted in Rushdie?s works. Within this frame, this study claims that ambivalent and hybrid identities employed in Rushdie?s novels posit a threat against the authentic representations of fixed and essentialist identities valorised by colonial discourse and in this way subvert its claim to authority.