Üniversite öğrencilerinin aile içi şiddete yönelik tutumlarının cinsiyet, politik görüş ve şiddete maruz kalma açısından incelenmesi
Investigation of university students' attitudes towards domestic violence according to gender, political views and being victim of violence
- Tez No: 296456
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RUKİYE ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırma üniversite öğrencilerinin aile içi şiddete yönelik tutumlarının cinsiyet, politik görüş ve şiddete maruz kalma değişkenleri açısından farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinde 4 farklı fakültede öğrenim gören toplam 685 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada üniversite öğrencilerinin aile içi şiddete yönelik tutumlarını belirlemek için ?Aile İçi Şiddete Yönelik Tutum Ölçeği? (AİŞTÖ) kullanılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin çeşitli demografik özelliklerini saptamak için araştırmacı tarafından hazırlanan ?Kişisel Bilgi Formu? kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde Tek Yönlü Varyans Analizi ve Bağımsız Örneklem T Testi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda;1. Aile İçi Şiddete Yönelik Tutum Ölçek puanlarının ve aynı ölçeğin ?Şiddeti Olağanlaştırma? ve ?Şiddeti Saklama? alt boyut puanlarında cinsiyet açısından erkek öğrencilerin kız öğrencilere göre şiddete yönelik daha olumlu tutum sergiledikleri görülmüştür. Ayrıca erkek öğrencilerin kız öğrencilere göre, şiddeti olağan karşılama ve şiddeti saklamaya yönelik olarak da daha olumlu bir tutuma sahip oldukları görülmüştür.2. Farklı politik görüşe sahip olan öğrencilerin Aile İçi Şiddete Yönelik Tutum Ölçeğinden aldıkları puanlar ve ?Şiddeti Olağanlaştırma?, ?Şiddeti Genelleştirme?, ?Şiddeti Nedenselleştirme? alt boyut puanları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Fakat aynı ölçeğin ?Şiddeti Saklama? alt boyutunda farklı politik görüşe sahip öğrenciler açısından; merkez sağ, merkez sol ve liberal görüşteki öğrencilerin şiddeti saklamaya yönelik tutumlarının; muhafazakâr ve milliyetçi görüşte olan öğrencilere göre daha olumsuz olduğu görülmüştür.3. Araştırmada kullanılan bir diğer değişken olan daha önce şiddete uğrayıp uğramama durumu değişkenine ilişkin bulgular incelendiğinde; daha önce şiddete maruz kalan üniversite öğrencilerinin daha önce şiddete maruz kalmamış öğrencilere göre aile şiddete yönelik daha olumlu tutum sergiledikleri ayrıca Aile İçi Şiddete Yönelik Tutum Ölçeği'nin ?Şiddeti Olağanlaştırma? alt boyutunda, daha önce şiddete maruz kalan öğrencilerin, daha önce şiddete maruz kalmayan öğrencilere göre şiddeti olağanlaştırmaya yönelik daha olumlu bir tutuma sahip oldukları görülmüştür.4. Partnerine şiddet uygulamış olan üniversite öğrencilerinin, partnerine şiddet uygulamamış olan öğrencilere göre şiddete yönelik daha olumlu tutum sergiledikleri görülmüştür. Ayrıca Aile İçi Şiddete Yönelik Tutum Ölçeği'nin ?Şiddeti Olağanlaştırma? alt boyutunda; partnerine şiddet uygulayan üniversite öğrencilerinin, partnerine şiddet uygulamayan öğrencilere göre, şiddeti olağanlaştırmaya yönelik daha olumlu bir tutuma sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was realized to examine whether attitudes of university students towards domestic violence undergoe a change in terms of variables of gender, political view, and exposure to violence. The working group of this study includes overall 685 students attending their formal education in four different faculties of Tokat Gaziosmanpaşa University. In this study, ? attitude towards domestic violence scale ? was used to determine the attitude of university students towards domestic violence. Personal information form was used to identify demographic characteristics of students. One Way Anova, Independent sample T test were used violence in analysing data.In the result of this study,Male students exhibit more positive attitudes in comparision to female students in terms of gender in scale points of attitude towards domestic violence and lower dimensions levels of ?normalising violence? and ?concealing violence?The statistical discrepancy betweeen the scale attitiude points of students having different Political views and lower dimensions of ?normalising violence?, ?concealing violence? , ?rationalizing violence? is not meaningful. However, in lower dimension of ?concealing violence? in terms of students having different Political views participants who have centre-right, the centre-left and the liberal political views exhibit more negative attitudes towards ?concealing violence? in comparision to participants having conservative and nationalistic political views.When findings regarding variable of experiencing violence previously are investigated, university students exposed to violence previously exhibit more positive attitudes towards domestic violence in comparision to university students not exposed to violence. In addition, In ?normalising violence? lower dimension, university students exposed to violence previously exhibit more positive attitude towards ?normalising violence? in comparision to university students not exposed to violence.University students applying violence to their spouse exhibit more positive attitude towards domestic violence in comparision to university students not applying violence towards domestic violence. In ?Normalising violence? lower dimension of scale attitiude towards domestic violence university students applying violence towards their spouse exhibit more positive attitude compared to university students not applying violence towards their spouse.