Sağlık bilimleri fakültesinde öğrenim gören üniversite öğrencilerinin şiddete yönelik tutumları ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of the attitudes to violence and affecting factors of university students who educated in the faculty of health sciences
- Tez No: 834383
- Danışmanlar: PROF. DR. YURDANUR DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın gayesi sağlık bilimleri fakültesinde öğrenim gören üniversite öğrencilerinin şiddete yönelik tutumlarını ve etkileyen unsurları belirlemektir. Bu amaçla Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde 03 Mart 2023 ile 4 Nisan 2023 tarihleri arasında öğrenime devam eden Sağlık Yönetimi, Hemşirelik ve Fizyoterapi ve Rehabilitasyon öğrencileri araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırma kapsamında ölçek için izin alınmış olup katılımcı öğrencilere gönüllülük esasına bağlı kalınarak sosyodemografik bilgi formu eşliğinde kurumdan alınmış olan etik izin doğrultusunda veriler toplanmıştır. Araştırmaya katılan 395 öğrenci ile çalışma tamamlanmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin yaşa göre şiddetle ilgili tutumlarında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin şiddetle ilgili tutumları cinsiyete, hala yaşanılan yere, mezun olunan lise türüne göre farklılaştığı saptanırken, aile tipine hususunda herhangi bir farklılık gözlenmemiştir. Öğrencilerin aile içi ilişkilerini algılama durumu, anne-baba eğitim durumu, kardeş sayısı, sigara-alkol kullanımı, gelir durumu, öğrencisi olunan bölüm ve sınıf değişkenleri ile şiddete yönelik tutumları arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Bu kontekstte, öğrencilerin şiddete yönelik tutumlarının çeşitli faktörlere bağlı şekillendiği ve ekonomik, sosyal, ailesel ve bireysel değişkenlerin bu tutumlar üzerinde etki yaratabileceği düşünülmektedir. Dolayısıyla farklı örneklem gruplarında yeni çalışmalar yapılmasının literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the attitudes towards violence among university students studying at the Faculty of Health Sciences and the influencing factors. For this purpose, students majoring in Health Management, Nursing, and Physiotherapy and Rehabilitation at Sakarya University of Applied Sciences Faculty of Health Sciences between March 3, 2023, and April 4, 2023, were included in the study. Ethical permission was obtained for the scale within the scope of the research, and data were collected from the participants' institution in accordance with ethical permissions, along with a socio-demographic information form on a voluntary basis. The study was completed with the participation of 395 students. As a result of the research, there was no significant difference in students' attitudes towards violence based on age. It was found that participating students' attitudes towards violence varied according to gender, current place of residence, type of high school graduated from, while no significant difference was determined based on family type. Significant differences were identified between students' perceptions of family relationships, parental education levels, number of siblings, tobacco-alcohol use, income status, department and class variables, and their attitudes towards violence. In this context, it is believed that students' attitudes towards violence are shaped by various factors, and economic, social, familial, and individual variables could influence these attitudes. Therefore, conducting new studies in different sample groups is considered to contribute to the literature.