Vergi kaçakçılığında vergi cezalarının caydırıcılık etkisi
Tax evasion tax bills are a deterrent effect
- Tez No: 296459
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİT ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Ülkemizde önemli bir sorun haline gelen vergi kaçakçılığının önlenmesinde vergi cezaların caydırıcılık etkisi yadsınamaz. Bu doğrultuda, vergi kaçakçılığında vergi cezalarının ne kadar caydırıcı olduğu, bu konuda cezalar dışında başka neler yapıldığı ve bunların etkisi önemli konular haline gelmektedir.Bu çalışmada da vergi kaçakçılığında vergi cezaların önemi ve caydırıcılık etkisinden bahsedilmiştir. Bu konuda tam olarak bir etkinliğin sağlanamadığı ve daha verimli sonuçlar elde etmek için nelerin yapılabileceği konusunda önerilerde bulunulmuştur. Son olarak da vergi mükelleflerinin vergi kaçakçılığında vergi cezalarının caydırıcılık etkisi üzerindeki düşüncelerini ortaya koymak üzere Tokat İli Merkezinde 400 vergi mükellefini kapsayan bir anket çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our country, which has become a major problem in the prevention of tax evasion deterrence effect of the tax penalties can not be denied. Accordingly, the tax is a deterrent to smuggling what the tax bills, What has been done about it other than penalties and their effect is becoming important issues.The importance of this study and the deterrence effect of the penalties mentioned in the tax evasion of tax. This activity is not exactly a subject to achieve more efficient results achieved and suggestions were made about what can be done. Finally, the taxpayer's tax smuggling deterrence effect of the tax bills to put forth his views on the Tokat Province Center, a survey was conducted covering 400 taxpayer.