Vergi kaçakçılığı suçlarında hürriyeti bağlayıcı cezalar Türk ve Alman hukukuna ilişkin mukayeseli bir analiz
A comparative analysis of the Turkish and German laws on the sentences of imprisonment for tax evasion offences
  1. Tez No: 947382
  2. Yazar: HAVVA HATİCE GÜVEN ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu tez, vergi kaçakçılığı suçunun tanımı, vergi kaçakçılığına karşı uygulanan cezalar ve Türk ve Alman hukuk sistemlerinde vergi kaçakçılığı suçlarına ilişkin hürriyeti bağlayıcı cezaların uygulanmasını incelemektedir. Araştırmanın amacı, her iki ülkedeki hukuki düzenlemeleri karşılaştırarak vergi kaçakçılığı suçuna yönelik cezaların etkililiğini ve hukuki sürecin işleyişini analiz etmektir. Çalışma, vergi kaçakçılığı suçunun genel olarak nasıl tanımlandığı, bu suçun ekonomik etkileri ve devletin vergi gelirlerine zarar vermemek amacıyla yürüttüğü hukuki mücadeleyi ele almaktadır. Ayrıca, vergi kaçakçılığı suçunun cezalandırılmasında hürriyeti bağlayıcı cezaların uygulama alanı, ceza hukukunun genel ilkeleri kapsamında tartışılmaktadır. Türk Hukuku'nda vergi kaçakçılığı suçuna ilişkin VUK ve TCK'nun ilgili maddeleri incelenerek, suçun tanımı ve cezalandırılmasına dair yasal çerçeve ortaya konulmuştur. Çalışmada, vergi kaçakçılığına yönelik cezaların caydırıcılığını sağlamak amacıyla uygulanan para cezaları ve hapis cezalarının etkinliği tartışılmıştır. Alman Hukuku'nda ise vergi kaçakçılığı suçunun cezalandırılmasına dair 1977 tarihli Alman Vergi Usul Kanunu (AO) ve Alman Ceza Kanunu (StGB) dikkate alınarak, vergi kaçakçılığına yönelik cezaların uygulama biçimi analiz edilmiştir. Çalışma, Almanya'daki vergi kaçakçılığına ilişkin ceza uygulamalarının, Türk hukukuna kıyasla daha sert ve kapsamlı olduğunu ortaya koymaktadır. Bulgular, her iki ülkede de vergi kaçakçılığının ciddi bir suç olarak kabul edilmesine rağmen, cezaların caydırıcılığı konusunda bazı farklılıklar olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, her iki ülkede vergi kaçakçılığının ekonomik etkileri, vergi adaletine olan güvenin zedelendiği ve devletin mali kaynaklarını olumsuz yönde etkilendiği vurgulanmıştır. Sonuç olarak, vergi kaçakçılığına karşı etkili bir mücadele için, sadece cezaların değil, aynı zamanda vergi denetim mekanizmalarının ve vergi bilincinin artırılmasının önemi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the definition of tax evasion, the penalties imposed for tax evasion, and the application of custodial sentences for tax evasion offences in the Turkish and German legal systems. The aim of the research is to analyse the effectiveness of penalties for tax evasion and the functioning of the legal process by comparing the legal regulations in both countries. The study addresses how tax evasion is generally defined, its economic effects, and the legal measures taken by the state to prevent damage to tax revenues. In addition, the scope of application of custodial sentences in the punishment of tax evasion is discussed within the framework of the general principles of criminal law. The relevant articles of the Tax Procedure Law and the Turkish Penal Code relating to tax evasion in Turkish law are examined, and the legal framework for the definition and punishment of the crime is presented. The study discusses the effectiveness of fines and imprisonment imposed to ensure the deterrent effect of penalties for tax evasion. In German law, the way in which penalties for tax evasion are applied is analysed by considering the German Tax Procedure Code (AO) and the German Criminal Code (StGB) of 1977, which deal with the punishment of tax evasion. The study reveals that the penalties for tax evasion in Germany are more severe and comprehensive than those in Turkish law. The findings show that although tax evasion is considered a serious crime in both countries, there are some differences in the deterrent effect of the penalties. However, the economic impacts of tax evasion in both countries, the erosion of trust in tax justice, and the negative effects on state finances are emphasised. In conclusion, the importance of not only penalties but also tax oversight mechanisms and raising tax awareness is highlighted for an effective fight against tax evasion.