Bilgisayar destekli öğretimin öğrencilerin kavram bilgilerine ve tutumlarına etkisi
The effect of computer supported education to the concept knowledge and attitude
- Tez No: 296474
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN TEZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Araştırma, 2009-2010 eğitim ve öğretim yılı ikinci döneminde Eskişehir ili Alpu ilçesindeki Atatürk İlköğretim Okulunda öğrenim görmekte olan 6/A ve 6/B öğrencileri olmak üzere toplam 55 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma ön test- son test kontrol gruplu deneysel modelde yapılmıştır. ?Kütle ve Ağırlık?, ?Maddenin Tanecikli Yapısı? ve ?Yaşamımızdaki Elektrik? üniteleri kapsamında yer alan konular, bilgisayar destekli öğretim yöntemine göre tasarlanmış, ders planı ve sunumlar geliştirilmiştir. Deney ve kontrol grupları yansız olarak seçilmiştir. Deney ve kontrol grubu öğrencileri farklı değişkenler açısından (cinsiyetleri, kendilerine ait odaları olup olmaması, bilgisayarı olup olmaması, karne notları, sınav notları) eşitlenmeye çalışılmıştır. Araştırma, haftada 4 saat olmak üzere toplam 38 ders saatini kapsayan süre içerisinde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is applied in 2009-2010 academic year at spring term on the total 55 students in 6/A and 6/B of Eskişehir Atatürk Primary Education School in the Alpu. In the research pre and post test with control group experimental model was used. Subjects in ?Mass and weight?, ?The material?s building and their quality? and ? Electricity in our life? units were designed according to Computer-assisted teaching method applications; lesson plans and presentations were developed. Groups have been chosen randomly. Students of experimental and control groups were tried to make equal due to variables (such as gender, what if has computer, what if has own room, grade, exam results). All groups were taught four hours per week, thirty eight hours in total.