Lise 2. sınıf kimyasal reaksiyonlar konusunda hazırlanan bilgisayar destekli ders sunumlarının öğrenci başarısına, kavram öğretimine ve öğrencilerin kimyaya karşı tutumlarına etkisi
An experimental study on the effects of computer aided presentations at the high school 2nd grade, related to chemical reactions on student success, concept teaching and the students? approach to the chemistry
  1. Tez No: 215313
  2. Yazar: HARUN GÖNCÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKİF ŞENELT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bir çok öğrenci, kimyasal reaksiyonlar gerçekleşirken, moleküler boyuttagerçekleşen değişmeleri anlamakta güçlük çeker. Bu çalışmanın amacı Lise 2. sınıfkimyasal reaksiyonlar konusunun öğrenciler tarafından genel ve moleküler düzeydekavranmasına ve öğrencilerin kimya dersine karşı olan tutumlarına bilgisayardestekli öğretimin (BDÖ) etkinliğini incelemektir.Bu çalışma Ankara Genç Osman Lisesi lise 2. sınıf öğrencilerinden 52öğrenci ile yürütülmüştür. 2005-2006 eğitim-öğretim yılı I. döneminde yapılanaraştırmada kontrol gruplu yarı deneysel yöntem kullanılmıştır. Deney grubunda(N=24) kimyasal reaksiyonlar konusu BDÖ yöntemiyle işlenirken; kontrol grubu(N=28) geleneksel öğretim yöntemiyle öğretime devam etmiştir. Macromedia Flash5 ve PowerPoint programları ile hazırlanan BDÖ yönteminin etkinliğini tespit etmekiçin Kimyasal Reaksiyonlar Kavram Bilgi Testi (KBT), Mülakat Testi (MT) veKimya Dersine Karşı Tutum Ölçeği ön ve son test olarak uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Many students have difficulty in understanding the changes in molecularextent during a chemical reaction. The aim of this study is to examine theeffectiveness of computer aided education at high school 2nd grade, on theunderstanding of chemical reactions in both general and molecular extent and thestudents? approach to the chemistry.This study has been carried out in Ankara Genç Osman High School on 522nd grade students. During the study in the first term in 2005-2006 academic year, acontrol grouped, semi-experimental method has been utilized. While the chemicalreactions topic was expressed using computer aided education method in theexperiment group (N=24), it was expressed using conventional methods in thecontrol group (N=28). In order to evaluate the effectiveness of computer aidededucation method prepared by Macromedia Flash 5 and PowerPoint, ChemicalReactions Concept Information Test, Interview Test and an Attitude Measuretowards the Chemistry Course have been applied as preliminary and finishing tests.The results of Chemical Reactions Concept Information Test and Interview Test havebeen evaluated and the points each student get on general and molecular concepts onchemical reactions topic has been determined.T-test has been applied on the results obtained from preliminary tests and inp